Lapponia-hiihto 9.-13.04.2018

Miehet pitkä 1. dag

Smart Follow

        Starttid Mellantid
22,0 km
Mellantid
45,0 km
Mellantid
59,5 km
Mellantid
Tunturi
Mål
60.0 km
 
1.   Juho Mikkonen Kolström Ski-doo  FIN  10:30:00   1:06:43.5 (5)  2:16:16.0 (2)  3:07:35.2 (1)  1:09:32.5 (2)  3:09:29.5  
2.   Kari Varis Kolström Ski-Doo  FIN  10:30:00   1:06:45.5 (6)  2:16:15.5 (1)  3:08:02.8 (2)  1:09:30.0 (1)  3:10:02.5  
3.   Sami Lähdemäki Saarijärven Pullistus  FIN  10:30:00   1:06:42.4 (3)  2:18:49.9 (4)  3:10:38.8 (4)  1:12:07.5 (4)  3:12:46.0  
4.   Tino Tiilikainen Kolström Ski-doo  FIN  10:30:00   1:06:41.4 (2)  2:18:19.1 (3)  3:10:37.0 (3)  1:11:37.7 (3)  3:12:47.0  
5.   Waltteri Vinkanharju Lost In Lapland  FIN  10:30:00   1:08:12.5 (18)  2:21:36.5 (7)  3:11:12.8 (5)  1:13:24.0 (6)  3:13:16.3  
6.   Tuomas Grönman Suksihuolto Sininen Latu   FIN  10:30:00   1:08:04.0 (11)  2:21:38.5 (9)  3:13:53.1 (6)  1:13:34.5 (10)  3:16:00.5  
7.   Arttu Mäkiaho Kainuun Hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:08:10.5 (17)  2:21:37.5 (8)  3:14:21.4 (8)  1:13:27.0 (7)  3:16:26.6  
8.   Marko Törmänen Oulun Hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:08:09.0 (16)  2:21:40.0 (10)  3:14:20.3 (7)  1:13:31.0 (8)  3:16:37.3  
9.   Matti Hakala Suksihuolto Sininen Latu  FIN  10:30:00   1:08:03.5 (10)  2:20:35.5 (5)  3:16:12.7 (9)  1:12:32.0 (5)  3:18:25.9  
10.   Eero Hirvonen Jyväskylän Hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:06:42.6 (4)  2:21:35.5 (6)  3:16:46.1 (10)  1:14:52.9 (16)  3:18:48.3  
11.   Kari Mäki   FIN  10:30:00   1:08:23.1 (24)  2:21:54.8 (12)  3:17:05.8 (11)  1:13:31.7 (9)  3:19:16.9  
12.   Vesa Virkkunen Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:08:07.0 (13)  2:22:36.3 (14)  3:17:56.0 (12)  1:14:29.3 (15)  3:20:02.5  
13.   Juha Alm Roimh  FIN  10:30:00   1:08:08.0 (15)  2:22:35.8 (13)  3:17:56.6 (13)  1:14:27.8 (14)  3:20:05.3  
14.   Taavi Lehemaa Team Sportia Äkäslompolo  EST  10:30:00   1:06:47.5 (8)  2:24:41.0 (19)  3:21:41.3 (14)  1:17:53.5 (19)  3:23:54.3  
15.   Jussi Salo Lempäälän Kisa  FIN  10:30:00   1:08:13.6 (19)  2:22:36.8 (15)  3:21:52.8 (15)  1:14:23.2 (12)  3:24:16.9  
16.   Santeri Pirneskoski Maksniemi  FIN  10:30:00   1:09:33.6 (25)  2:29:33.6 (25)  3:22:56.8 (17)  1:20:00.0 (25)  3:24:50.7  
17.   Janne Häkkinen Jämsänkosken Ilves  FIN  10:30:00   1:10:01.4 (29)  2:29:24.4 (22)  3:22:48.0 (16)  1:19:23.0 (22)  3:24:51.4  
18.   Daniel Sandoz   SUI  10:30:00   1:10:30.7 (32)  2:29:34.5 (26)  3:23:03.9 (18)  1:19:03.8 (21)  3:25:24.1  
19.   Ville Vakkila NORDIC TEAMWEARSPORT / Dæhlie F  FIN  10:30:00   1:08:14.6 (20)  2:22:38.8 (17)  3:24:37.6 (19)  1:14:24.2 (13)  3:26:57.9  
20.   Juuso Kivilähde Pori  FIN  10:30:00   1:08:16.0 (21)  2:22:37.8 (16)  3:25:04.2 (20)  1:14:21.8 (11)  3:27:46.0  
21.   Arto Nissinen   FIN  10:30:00   1:09:59.9 (28)  2:29:25.4 (23)  3:26:54.5 (22)  1:19:25.5 (23)  3:29:07.2  
22.   Kalle Parantainen NORDIC TEAMWEARSPORT / Dæhlie F  FIN  10:30:00   1:08:04.5 (12)  2:24:14.7 (18)  3:26:43.8 (21)  1:16:10.2 (18)  3:29:21.4  
23.   Hannu Kirstinä oulun hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:09:34.1 (26)  2:29:29.9 (24)  3:27:32.3 (23)  1:19:55.8 (24)  3:29:52.8  
24.   Kaarel Kasper Korge   EST  10:30:00   1:06:40.9 (1)  2:21:51.2 (11)  3:27:35.0 (24)  1:15:10.3 (17)  3:30:12.7  
25.   Juho Kämäräinen   FIN  10:30:00   1:11:54.3 (44)  2:29:54.3 (27)  3:29:03.7 (25)  1:18:00.0 (20)  3:31:26.4  
26.   Juho Friman TeamSportia Äkäslompolo  FIN  10:30:00   1:08:07.5 (14)  2:29:07.2 (21)  3:30:02.4 (26)  1:20:59.7 (28)  3:32:21.5  
27.   Aaro Asikainen   FIN  10:30:00   1:10:02.4 (30)  2:30:44.4 (28)  3:30:34.3 (27)  1:20:42.0 (26)  3:32:48.3  
28.   Hannu Lappi Hierontaykköset Skiteam  FIN  10:30:00   1:10:28.2 (31)  2:31:26.0 (30)  3:31:49.5 (28)  1:20:57.8 (27)  3:34:17.7  
29.   Tuomo Pesonen   FIN  10:30:00   1:11:48.3 (41)  2:34:14.7 (33)  3:32:37.9 (29)  1:22:26.4 (30)  3:35:01.5  
30.   Henri Lehtomaa FullFit Team  FIN  10:30:00   1:11:36.7 (37)  2:34:22.2 (35)  3:33:26.8 (30)  1:22:45.5 (31)  3:35:40.4  
31.   Juho Mäkiaho Korona Invest Oy  FIN  10:30:00   1:11:38.7 (39)  2:34:24.3 (36)  3:33:26.8 (30)  1:22:45.6 (32)  3:35:40.8  
32.   Jarkko Siltakorpi Hierontaykköset Skiteam  FIN  10:30:00   1:08:19.6 (23)  2:33:42.8 (31)  3:34:47.1 (32)  1:25:23.2 (40)  3:37:34.0  
33.   Jari Mäkinen   FIN  10:30:00   1:11:43.6 (40)  2:35:14.0 (39)  3:36:06.0 (33)  1:23:30.4 (36)  3:38:19.9  
34.   Niila Ahokas Lost In Lapland  FIN  10:30:00   1:08:18.6 (22)  2:31:10.8 (29)  3:36:17.4 (34)  1:22:52.2 (34)  3:38:48.0  
35.   Kristjan Koll   EST  10:30:00   1:07:01.6 (9)  2:35:10.4 (38)  3:37:05.5 (35)  1:28:08.8 (52)  3:39:31.4  
36.   Morten Priks Team Sportia Äkäslompolo  EST  10:30:00   1:06:47.0 (7)  2:29:06.1 (20)  3:37:49.7 (36)  1:22:19.1 (29)  3:40:38.3  
37.   Jouni Ollikainen Jyväskylän Palokunnan Urheilija  FIN  10:30:00   1:10:53.5 (35)  2:36:05.0 (41)  3:38:48.0 (38)  1:25:11.5 (39)  3:41:24.1  
38.   Jari Ritvaniemi Jyväskylän Palokunnan Urheilija  FIN  10:30:00   1:11:53.8 (43)  2:36:04.0 (40)  3:38:46.0 (37)  1:24:10.2 (38)  3:41:24.5  
39.   Jussi Jussila jämin jänne  FIN  10:30:00   1:10:39.9 (33)  2:34:12.8 (32)  3:39:08.9 (39)  1:23:32.9 (37)  3:41:31.9  
40.   Miikka Raivio Virtain Urheilijat  FIN  10:30:00   1:12:36.3 (45)  2:40:14.6 (43)  3:40:42.7 (40)  1:27:38.3 (45)  3:42:56.8  
41.   Esa Saarijärvi Perähikiän Pyrintö  FIN  10:30:00   1:12:59.1 (47)  2:40:18.7 (45)  3:40:49.8 (41)  1:27:19.6 (42)  3:43:09.1  
42.   Mika Ilmarinen Suksihuolto Sininen Latu  FIN  10:30:00   1:11:20.5 (36)  2:34:17.3 (34)  3:42:18.4 (42)  1:22:56.8 (35)  3:44:38.0  
43.   Matias Maijala Lapin Biathlon  FIN  10:30:00   1:11:37.2 (38)  2:34:27.0 (37)  3:42:38.2 (43)  1:22:49.8 (33)  3:45:04.6  
44.   Markku Mäkelä Virtain Urheilijat  FIN  10:30:00   1:12:40.4 (46)  2:40:15.6 (44)  3:42:40.3 (44)  1:27:35.2 (44)  3:45:09.4  
45.   Henri Nieminen   FIN  10:30:00   1:14:10.1 (51)  2:41:19.0 (47)  3:43:44.8 (45)  1:27:08.9 (41)  3:46:07.3  
46.   Matti-Pekka Vanninen   FIN  10:30:00   1:16:22.3 (53)  2:44:15.4 (52)  3:44:46.9 (46)  1:27:53.1 (49)  3:47:19.9  
47.   Joa Muotka Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:09:35.2 (27)  2:38:18.8 (42)  3:45:30.4 (47)  1:28:43.6 (55)  3:48:01.7  
48.   Ari Säisä Vieremän koitto  FIN  10:30:00   1:14:16.7 (52)  2:42:00.0 (49)  3:45:40.9 (48)  1:27:43.3 (47)  3:48:15.7  
49.   Arto Pauna oulainen  FIN  10:30:00   1:11:52.8 (42)  2:41:08.9 (46)  3:46:39.5 (49)  1:29:16.1 (56)  3:49:06.7  
50.   Kimmo Kylänen Rovaniemen palolaitoksen urheil  FIN  10:30:00   1:18:36.6 (60)  2:46:27.2 (57)  3:47:10.5 (50)  1:27:50.6 (48)  3:49:17.8  
51.   Ville-Pekka Kilpeläinen Muonio  FIN  10:30:00   1:18:43.7 (64)  2:46:22.1 (55)  3:48:04.5 (51)  1:27:38.4 (46)  3:50:34.5  
52.   Jarmo Kopra   FIN  10:30:00   1:18:32.1 (57)  2:46:26.7 (56)  3:48:18.9 (52)  1:27:54.6 (50)  3:50:45.8  
53.   Matti Keskitalo Kuruun Kuukahtaneet  FIN  10:30:00   1:14:09.1 (50)  2:42:38.6 (50)  3:49:39.6 (53)  1:28:29.5 (54)  3:52:19.0  
54.   Niilo Helkama Perniön Urheilijat  FIN  10:30:00   1:10:40.4 (34)  2:41:51.4 (48)  3:50:14.6 (54)  1:31:11.0 (59)  3:52:41.4  
55.   Marko Alin Säkylä  FIN  10:30:00   1:18:47.8 (66)  2:46:20.6 (54)  3:51:07.0 (55)  1:27:32.8 (43)  3:53:29.0  
56.   Petteri Arovainio Metsähallitus  FIN  10:30:00   1:14:08.5 (49)  2:43:43.0 (51)  3:51:35.2 (56)  1:29:34.5 (57)  3:54:05.1  
57.   Jukka Kettunen Pöljän Paukaus  FIN  10:30:00   1:18:33.6 (59)  2:46:30.2 (58)  3:53:21.2 (57)  1:27:56.6 (51)  3:55:49.5  
58.   Jukka Hinttala RST Ruoste  FIN  10:30:00   1:21:02.3 (79)  2:51:41.9 (60)  3:53:39.8 (58)  1:30:39.6 (58)  3:56:10.7  
59.   Janne Orjasniemi Rovaniemen Maratonhiihtäjät  FIN  10:30:00   1:13:02.2 (48)  2:44:29.6 (53)  3:54:21.5 (59)  1:31:27.4 (61)  3:57:04.6  
60.   Marko Halttunen Pennalanranta Oy  FIN  10:30:00   1:18:33.1 (58)  2:46:48.5 (59)  3:55:24.2 (60)  1:28:15.4 (53)  3:57:56.0  
61.   Pasi Tuupanen   FIN  10:30:00   1:20:33.0 (77)  2:51:55.1 (61)  3:56:12.3 (61)  1:31:22.1 (60)  3:58:37.3  
62.   Antti Pylkkänen Keravan Urheilijat  FIN  10:30:00   1:19:00.4 (70)  2:52:04.3 (62)  3:57:07.5 (62)  1:33:03.9 (65)  3:59:45.7  
63.   Petri Sonninen LJK 47  FIN  10:30:00   1:20:16.3 (74)  2:52:55.2 (67)  3:57:58.1 (63)  1:32:38.9 (64)  4:00:24.9  
64.   Jorge Egocheaga Rodriguez Deporte Blanco  ESP  10:30:00   1:23:44.2 (86)  2:55:17.4 (75)  3:58:40.1 (64)  1:31:33.2 (62)  4:01:17.4  
65.   Roni Etelämäki Tohoskiteam  FIN  10:30:00   1:21:02.8 (80)  2:54:07.7 (72)  3:59:30.6 (65)  1:33:04.9 (66)  4:02:05.3  
66.   Mika Tohmola Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:18:54.3 (68)  2:53:38.2 (69)  4:00:18.8 (67)  1:34:43.9 (71)  4:02:49.1  
67.   Jyrki M. Anttila   FIN  10:30:00   1:18:51.8 (67)  2:53:56.6 (70)  4:00:17.6 (66)  1:35:04.8 (72)  4:02:49.6  
68.   Mika Leinonen Kuopion hiihtäjät  FIN  10:30:00   1:20:15.2 (73)  2:52:49.5 (64)  4:00:33.4 (68)  1:32:34.3 (63)  4:03:12.4  
69.   Sami Lapinniemi Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:18:42.2 (62)  2:53:00.8 (68)  4:00:54.1 (69)  1:34:18.6 (70)  4:03:48.2  
70.   Mika Ojala Jämsänkosken Ives  FIN  10:30:00   1:18:57.4 (69)  2:52:53.1 (66)  4:02:04.9 (71)  1:33:55.7 (68)  4:04:31.6  
71.   Pauli Ranta Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:18:43.2 (63)  2:52:51.6 (65)  4:01:53.4 (70)  1:34:08.4 (69)  4:04:33.7  
72.   Jimmy Pikkarainen   SWE  10:30:00   1:19:20.7 (71)  2:52:48.5 (63)  4:02:41.5 (72)  1:33:27.8 (67)  4:05:28.7  
73.   Juha Riihimäki   FIN  10:30:00   1:24:04.1 (89)  3:01:27.6 (88)  4:04:38.9 (74)  1:37:23.5 (93)  4:06:53.7  
74.   Joonas Lämsä   SWE  10:30:00   1:18:41.1 (61)  2:54:04.2 (71)  4:04:34.6 (73)  1:35:23.1 (74)  4:07:05.7  
75.   Marko Ruokokoski Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:24:19.4 (95)  3:01:24.1 (87)  4:06:05.3 (75)  1:37:04.7 (83)  4:08:29.9  
76.   Sakari Alaoja Hiihtokonsultti  FIN  10:30:00   1:18:31.1 (56)  2:55:10.3 (74)  4:06:08.4 (76)  1:36:39.2 (80)  4:08:43.6  
77.   Janne Kotaniemi   FIN  10:30:00   1:20:19.3 (76)  2:59:06.3 (79)  4:06:26.9 (77)  1:38:47.0 (98)  4:08:56.2  
78.   Esa Pekkala   FIN  10:30:00   1:22:50.9 (83)  2:59:10.9 (80)  4:06:42.4 (78)  1:36:20.0 (78)  4:09:19.0  
79.   Petri Kulmala   FIN  10:30:00   1:23:30.4 (85)  2:59:04.7 (78)  4:07:24.5 (79)  1:35:34.3 (75)  4:09:56.3  
80.   Vesa Blomqvist Pirkkalan Hiihtäjät  FIN  10:30:00   1:24:23.6 (96)  3:01:30.6 (90)  4:08:32.8 (80)  1:37:07.0 (85)  4:11:02.2  
81.   Martti Mäkelä Pihtipudas  FIN  10:30:00   1:24:11.8 (91)  3:01:22.1 (84)  4:08:39.1 (81)  1:37:10.3 (86)  4:11:07.7  
82.   Jukka Loikas 4 Sec Oy  FIN  10:30:00   1:24:18.4 (94)  3:01:40.7 (95)  4:08:41.0 (83)  1:37:22.3 (92)  4:11:08.7  
83.   Pauli Pesonen Suvituulitiimi Turku  FIN  10:30:00   1:24:25.1 (97)  3:01:23.1 (86)  4:08:40.0 (82)  1:36:58.0 (82)  4:11:15.6  
84.   Jani Jussila OFF  FIN  10:30:00   1:20:18.3 (75)  2:59:12.8 (81)  4:08:59.8 (84)  1:38:54.5 (100)  4:11:32.5  
85.   Matti Kauppinen   FIN  10:30:00   1:21:38.8 (81)  3:01:32.1 (91)  4:09:43.8 (85)  1:39:53.3 (105)  4:12:17.5  
86.   Mikko Koivukangas Oulun hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:24:17.4 (93)  3:01:22.1 (84)  4:10:20.0 (86)  1:37:04.7 (83)  4:13:09.7  
87.   Timo Korhonen KUIKAN KISAILIJAT  FIN  10:30:00   1:25:10.4 (101)  3:01:45.8 (96)  4:11:03.2 (91)  1:36:35.4 (79)  4:13:20.1  
88.   Esa Torvi Sievi  FIN  10:30:00   1:23:02.5 (84)  3:01:34.6 (92)  4:10:58.7 (89)  1:38:32.1 (96)  4:13:29.6  
89.   Veikka Salmi Muonion Kiri  FIN  10:30:00   1:17:06.0 (55)  2:55:00.1 (73)  4:10:59.8 (90)  1:37:54.1 (95)  4:13:30.1  
90.   Kirill Kovalko   RUS  10:30:00   1:24:09.7 (90)  3:01:29.1 (89)  4:10:58.5 (88)  1:37:19.4 (91)  4:13:35.5  
91.   Jean-François Abry Les Dragons dAnnecy  FRA  10:30:00   1:24:15.4 (92)  3:01:34.7 (93)  4:10:57.4 (87)  1:37:19.3 (90)  4:13:57.8  
92.   Juha Remes Lapponia KiurUrh  FIN  10:30:00   1:28:04.5 (109)  3:03:55.3 (101)  4:12:56.7 (94)  1:35:50.8 (76)  4:15:25.1  
93.   Adrien Aubry   SUI  10:30:00   1:25:28.8 (102)  3:01:38.6 (94)  4:12:40.1 (92)  1:36:09.8 (77)  4:15:29.9  
94.   Mika Viinanen Simpeleen Urheilijat  FIN  10:30:00   1:25:08.9 (100)  3:03:54.3 (100)  4:13:07.7 (98)  1:38:45.4 (97)  4:15:31.1  
95.   Ari Kittilä Hierontaykköset Ski Team  FIN  10:30:00   1:24:00.0 (87)  3:01:16.6 (83)  4:12:56.8 (95)  1:37:16.6 (88)  4:15:37.1  
96.   Jari Stockus Rajavillit  FIN  10:30:00   1:28:45.5 (111)  3:03:53.3 (98)  4:12:58.1 (96)  1:35:07.8 (73)  4:15:38.3  
97.   Jukka Liuha Endurance Kainuu  FIN  10:30:00   1:18:46.8 (65)  2:57:38.7 (76)  4:12:44.6 (93)  1:38:51.9 (99)  4:15:43.2  
98.   Jouko Kosonen   FIN  10:30:00   1:26:08.0 (103)  3:03:44.2 (97)  4:13:07.3 (97)  1:37:36.2 (94)  4:15:46.1  
99.   Samuel Suomalainen Lapland Safaris West  FIN  10:30:00   1:22:20.9 (82)  2:59:39.3 (82)  4:13:29.9 (99)  1:37:18.4 (89)  4:16:02.9  
100.   Risto-Pekka Räty Kiuruveden Urheilijat  FIN  10:30:00   1:27:02.2 (106)  3:03:53.4 (99)  4:14:23.7 (100)  1:36:51.2 (81)  4:17:06.9  
101.   Kristian Hakala Himangan Urheilijat  FIN  10:30:00   1:17:03.9 (54)  2:58:38.4 (77)  4:15:25.5 (101)  1:41:34.5 (115)  4:18:07.8  
102.   Tero Kosonen Jyväskylän Palokunnan Urheilija  FIN  10:30:00   1:29:29.2 (113)  3:06:44.5 (106)  4:16:11.1 (102)  1:37:15.3 (87)  4:18:42.8  
103.   Olli Ristimäki   FIN  10:30:00   1:30:46.6 (124)  3:11:50.9 (117)  4:19:28.0 (103)  1:41:04.3 (112)  4:21:51.7  
104.   Juha Kivelä   FIN  10:30:00   1:29:53.0 (114)  3:10:11.0 (110)  4:19:46.2 (104)  1:40:18.0 (107)  4:22:10.0  
105.   Tuomas Koponen OSS Business Solutions Oy  FIN  10:30:00   1:31:20.5 (129)  3:11:33.1 (113)  4:20:21.6 (105)  1:40:12.6 (106)  4:23:00.0  
106.   Mika Kuure   FIN  10:30:00   1:29:54.0 (115)  3:10:17.1 (112)  4:21:01.8 (106)  1:40:23.1 (110)  4:23:40.8  
107.   Anssi Laakkonen Pakilan Veto  FIN  10:30:00   1:28:20.2 (110)  3:07:53.2 (107)  4:21:40.9 (108)  1:39:33.0 (103)  4:24:15.1  
108.   Claude Michet Les Dragons dAnnecy  FRA  10:30:00   1:24:33.7 (98)  3:04:52.7 (102)  4:21:40.2 (107)  1:40:19.0 (108)  4:24:36.2  
109.   Ari Pajala   FIN  10:30:00   1:30:26.9 (119)  3:10:15.6 (111)  4:22:32.6 (109)  1:39:48.7 (104)  4:25:09.0  
110.   Tuukka Taipale   FIN  10:30:00   1:24:01.5 (88)  3:06:05.9 (105)  4:23:22.9 (110)  1:42:04.4 (117)  4:25:55.9  
111.   Matti Kuosmanen Iisalmen Visa  FIN  10:30:00   1:31:17.4 (127)  3:11:39.7 (114)  4:23:44.3 (111)  1:40:22.3 (109)  4:26:30.9  
112.   Kari Jylhä Silvini Madshus team  FIN  10:30:00   1:32:23.3 (139)  3:11:41.7 (115)  4:23:46.2 (112)  1:39:18.4 (101)  4:26:31.3  
113.   Tapani Keskitalo Kuruun Kuukahtaneet  FIN  10:30:00   1:19:39.3 (72)  3:04:59.2 (103)  4:23:53.4 (113)  1:45:19.9 (136)  4:26:36.3  
114.   Taneli Hynninen LJK 47  FIN  10:30:00   1:30:41.5 (121)  3:11:51.9 (118)  4:24:49.9 (114)  1:41:10.4 (114)  4:27:24.8  
115.   Jukka Tarkiainen Corrida Del Norte  FIN  10:30:00   1:35:27.3 (163)  3:18:30.8 (140)  4:25:03.6 (116)  1:43:03.5 (121)  4:27:36.6  
116.   Hannu Kivelä UPM Silvesta  FIN  10:30:00   1:33:33.7 (150)  3:15:31.7 (127)  4:25:14.9 (119)  1:41:58.0 (116)  4:27:37.8  
117.   Jukka Rajanen   FIN  10:30:00   1:24:39.8 (99)  3:09:17.3 (108)  4:25:00.9 (115)  1:44:37.5 (133)  4:27:48.7  
118.   Juha Rantala Sastamala  FIN  10:30:00   1:32:57.2 (143)  3:12:22.8 (120)  4:25:12.3 (118)  1:39:25.6 (102)  4:27:57.7  
119.   Pekka Nieminen Tuonelan mratonhiihtäjät  FIN  10:30:00   1:31:38.7 (132)  3:12:06.6 (119)  4:25:11.3 (117)  1:40:27.9 (111)  4:28:08.2  
120.   Kari Honkanen   FIN  10:30:00   1:27:18.4 (107)  3:09:25.9 (109)  4:27:03.6 (120)  1:42:07.5 (118)  4:29:55.3  
121.   Urs Fassbid   SUI  10:30:00   1:21:01.3 (78)  3:05:58.7 (104)  4:28:01.1 (121)  1:44:57.4 (135)  4:30:49.3  
122.   Manuel Jose Alvarez Fernandez Deporte Blanco  ESP  10:30:00   1:31:16.0 (126)  3:15:26.1 (125)  4:28:15.4 (122)  1:44:10.1 (129)  4:31:02.7  
123.   Jussi Kärävä   FIN  10:30:00   1:33:36.2 (151)  3:15:52.0 (129)  4:28:24.7 (123)  1:42:15.8 (119)  4:31:09.5  
124.   Esa Hyvärinen   FIN  10:30:00   1:33:14.5 (147)  3:16:35.1 (134)  4:28:30.0 (124)  1:43:20.6 (122)  4:31:13.2  
125.   Heikki Kangas Heikki  FIN  10:30:00   1:31:35.2 (130)  3:15:37.3 (128)  4:28:49.1 (125)  1:44:02.1 (127)  4:31:52.8  
126.   Joose Toivola   FIN  10:30:00   1:30:45.5 (123)  3:11:50.4 (116)  4:29:43.4 (126)  1:41:04.9 (113)  4:32:16.1  
127.   Juha Tolonen Hankasalmen Hanka  FIN  10:30:00   1:31:37.7 (131)  3:16:10.3 (131)  4:31:19.1 (127)  1:44:32.6 (132)  4:34:08.9  
128.   Janne Juvonen   FIN  10:30:00   1:30:24.4 (117)  3:14:41.5 (122)  4:32:34.1 (128)  1:44:17.1 (130)  4:35:45.6  
129.   Tapio Rummukainen   FIN  10:30:00   1:33:01.8 (146)  3:18:32.3 (141)  4:33:02.8 (130)  1:45:30.5 (137)  4:35:47.5  
130.   Ari Matkaselkä Piipsjärven Reippaat  FIN  10:30:00   1:31:45.8 (133)  3:15:29.7 (126)  4:32:49.8 (129)  1:43:43.9 (125)  4:35:52.4  
131.   Lasse Lipponen Järvenpään Pyöräilijät  FIN  10:30:00   1:33:37.8 (152)  3:16:02.1 (130)  4:33:26.3 (132)  1:42:24.3 (120)  4:36:07.8  
132.   Dmitry Shapochkin   RUS  10:30:00   1:32:58.2 (144)  3:16:26.5 (133)  4:33:25.2 (131)  1:43:28.3 (123)  4:36:15.4  
133.   Petri Keränen   FIN  10:30:00   1:30:25.9 (118)  3:14:43.1 (123)  4:33:41.7 (133)  1:44:17.2 (131)  4:36:17.2  
134.   Marko Miinala   SWE  10:30:00   1:34:12.4 (155)  3:18:54.0 (143)  4:33:49.2 (135)  1:44:41.6 (134)  4:36:25.9  
135.   Olli Tiirola Pöheikön Liuku  FIN  10:30:00   1:32:03.1 (134)  3:16:11.3 (132)  4:33:46.0 (134)  1:44:08.2 (128)  4:36:27.2  
136.   Mikko Taponen Team Marttilan-Kisaveikot  FIN  10:30:00   1:35:25.7 (162)  3:19:05.2 (144)  4:33:59.2 (137)  1:43:39.5 (124)  4:36:28.1  
137.   Ari Niittymäki Metsäkonepalvelu Yli-Anttila Oy  FIN  10:30:00   1:34:37.9 (156)  3:18:33.8 (142)  4:33:50.2 (136)  1:43:55.9 (126)  4:36:28.8  
138.   Mikko Kaikkonen Team Jykerö  FIN  10:30:00   1:31:19.5 (128)  3:16:51.7 (136)  4:35:08.3 (138)  1:45:32.2 (138)  4:37:57.0  
139.   Erkki Laurikainen   FIN  10:30:00   1:40:28.8 (179)  3:27:33.0 (160)  4:35:27.1 (139)  1:47:04.2 (141)  4:37:58.4  
140.   Turkka Raivio Virtain Urheilijat  FIN  10:30:00   1:26:24.7 (104)  3:13:07.1 (121)  4:35:29.0 (140)  1:46:42.4 (140)  4:38:37.1  
141.   Martti Heinänen 1954  FIN  10:30:00   1:34:40.0 (157)  3:23:17.7 (152)  4:36:38.8 (141)  1:48:37.7 (150)  4:39:34.6  
142.   Mikko Hulkko Jyväskylän Hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:30:43.0 (122)  3:17:55.2 (137)  4:38:51.8 (143)  1:47:12.2 (143)  4:41:26.0  
143.   Per Sandgren Nacka Värmdö SK  SWE  10:30:00   1:32:11.1 (136)  3:20:08.2 (145)  4:38:53.6 (144)  1:47:57.1 (145)  4:41:27.8  
144.   Eric Aubry   SUI  10:30:00   1:30:10.7 (116)  3:16:49.7 (135)  4:38:41.8 (142)  1:46:39.0 (139)  4:41:55.9  
145.   Markus Siivola Rajavillit  FIN  10:30:00   1:30:40.4 (120)  3:20:47.7 (147)  4:39:16.4 (145)  1:50:07.3 (155)  4:42:23.0  
146.   Daniel Kosi?ski Camp4 Sp. z o.o.  POL  10:30:00   1:27:58.0 (108)  3:15:06.9 (124)  4:40:44.5 (147)  1:47:08.9 (142)  4:43:40.0  
147.   Vincent Barral Les Dragons dAnnecy  FRA  10:30:00   1:28:50.6 (112)  3:17:57.3 (138)  4:40:44.2 (146)  1:49:06.7 (152)  4:44:00.2  
148.   Pawel Kotlarz   POL  10:30:00   1:31:01.3 (125)  3:20:47.2 (146)  4:41:07.8 (148)  1:49:45.9 (154)  4:44:04.5  
149.   Jarmo Koutaniemi   FIN  10:30:00   1:32:54.7 (141)  3:21:08.0 (149)  4:41:37.0 (149)  1:48:13.3 (147)  4:44:39.8  
150.   Jarmo Juntura   FIN  10:30:00   1:32:54.2 (140)  3:21:07.4 (148)  4:41:37.8 (150)  1:48:13.2 (146)  4:44:40.4  
151.   Timo Marttila   FIN  10:30:00   1:32:55.7 (142)  3:21:09.0 (150)  4:41:39.1 (151)  1:48:13.3 (147)  4:44:40.5  
152.   Janne Saavalainen   FIN  10:30:00   1:33:24.1 (148)  3:21:40.9 (151)  4:41:41.0 (152)  1:48:16.8 (149)  4:44:41.7  
153.   Pentti Reponiemi   FIN  10:30:00   1:36:38.8 (164)  3:23:51.1 (154)  4:41:52.7 (153)  1:47:12.3 (144)  4:44:44.8  
154.   Olavi Salomaa   FIN  10:30:00   1:38:31.6 (173)  3:31:41.1 (165)  4:44:23.2 (154)  1:53:09.5 (160)  4:47:13.1  
155.   Richard Varaine Les Dragons dAnnecy  FRA  10:30:00   1:26:28.8 (105)  3:17:58.3 (139)  4:44:58.7 (155)  1:51:29.5 (158)  4:48:18.9  
156.   Teemu Saarni   FIN  10:30:00   1:34:07.8 (153)  3:24:50.0 (156)  4:45:41.7 (156)  1:50:42.2 (156)  4:48:44.3  
157.   Erkki Kumpula Haukiputaan Veikot ry  FIN  10:30:00   1:35:23.8 (160)  3:24:04.9 (155)  4:46:18.3 (157)  1:48:41.1 (151)  4:49:33.3  
158.   Tero Parikka PPPVVV  FIN  10:30:00   1:32:21.7 (138)  3:23:39.5 (153)  4:46:42.5 (158)  1:51:17.8 (157)  4:49:39.5  
159.   Marko Mäkeläinen   FIN  10:30:00   1:42:20.3 (184)  3:31:30.0 (164)  4:47:18.5 (159)  1:49:09.7 (153)  4:50:12.6  
160.   Antero Taivalsaari   FIN  10:30:00   1:35:11.6 (158)  3:32:30.7 (171)  4:47:48.7 (160)  1:57:19.1 (180)  4:50:41.1  
161.   Pekka Petäjä E-P:n Syke  FIN  10:30:00   1:38:29.1 (171)  3:31:45.7 (167)  4:48:02.7 (161)  1:53:16.6 (162)  4:50:54.3  
162.   Pentti 74V Rautio Pyyra  FIN  10:30:00   1:38:27.5 (170)  3:31:48.2 (168)  4:48:17.5 (162)  1:53:20.7 (163)  4:51:11.0  
163.   Matej Vnencak   FIN  10:30:00   1:35:24.8 (161)  3:29:27.8 (161)  4:49:01.8 (163)  1:54:03.0 (168)  4:51:55.4  
164.   Eero Moilanen Emlogos Oy  FIN  10:30:00   1:38:27.1 (169)  3:32:12.1 (169)  4:50:25.9 (165)  1:53:45.0 (166)  4:53:24.6  
165.   Markotapio Lauren   FIN  10:30:00   1:38:44.8 (174)  3:32:32.3 (172)  4:50:07.4 (164)  1:53:47.5 (167)  4:53:29.5  
166.   Juha Kerojoki Pöheikön Liuku  FIN  10:30:00   1:33:00.8 (145)  3:26:39.7 (157)  4:50:36.0 (166)  1:53:38.9 (164)  4:53:59.7  
167.   Kari Kokko Team Haarakäynti  FIN  10:30:00   1:35:18.6 (159)  3:27:21.8 (159)  4:52:57.3 (168)  1:52:03.2 (159)  4:55:55.9  
168.   Martin Meyer   FIN  10:30:00   1:32:19.7 (137)  3:32:26.7 (170)  4:52:56.8 (167)  2:00:07.0 (190)  4:56:08.6  
169.   Juha Kähkönen Hillers Kajaani  FIN  10:30:00   1:38:25.6 (168)  3:34:24.3 (173)  4:53:29.9 (170)  1:55:58.7 (170)  4:56:34.6  
170.   Hans Künzi   SUI  10:30:00   1:33:32.7 (149)  3:27:12.1 (158)  4:53:29.6 (169)  1:53:39.4 (165)  4:56:42.7  
171.   Raimo Aho   FIN  10:30:00   1:38:30.1 (172)  3:31:44.7 (166)  4:53:42.1 (171)  1:53:14.6 (161)  4:56:50.8  
172.   Harri Heikkinen Team Gulo Gulo  FIN  10:30:00   1:40:00.5 (178)  3:37:46.2 (178)  4:54:38.4 (172)  1:57:45.7 (182)  4:57:49.8  
173.   Lauri Väätäinen HOLD24  FIN  10:30:00   1:34:10.4 (154)  3:31:24.9 (163)  4:56:36.8 (173)  1:57:14.5 (179)  4:59:32.0  
174.   Henri Silver Kampiveikot  FIN  10:30:00   1:43:39.1 (193)  3:39:43.2 (188)  4:57:31.8 (174)  1:56:04.1 (172)  5:00:17.2  
175.   Hannu Kyllönen   FIN  10:30:00   1:42:31.9 (186)  3:37:35.7 (176)  4:57:58.0 (175)  1:55:03.8 (169)  5:01:05.8  
176.   Pekka Turpeinen Finnish Low Speed Racers yr 199  FIN  10:30:00   1:38:10.3 (166)  3:37:34.1 (175)  4:58:17.0 (176)  1:59:23.8 (187)  5:01:18.1  
177.   Hans-Ulrich Beer   SUI  10:30:00   1:39:06.7 (177)  3:38:07.6 (179)  4:58:26.6 (177)  1:59:00.9 (185)  5:01:29.8  
178.   Jani Prykäri Team Väsyneet Jalat  FIN  10:30:00   1:32:10.1 (135)  3:29:56.1 (162)  4:58:27.4 (178)  1:57:46.0 (183)  5:01:37.1  
179.   Artti Antila Kainuun hiihtoseura  FIN  10:30:00   1:41:09.4 (182)  3:39:39.6 (186)  4:58:55.1 (180)  1:58:30.2 (184)  5:01:52.5  
180.   Lorenz Mrkos schulz sportreisen  AUT  10:30:00   1:40:58.7 (181)  3:37:39.2 (177)  4:58:54.2 (179)  1:56:40.5 (175)  5:02:01.4  
181.   Esko Mäkelä   FIN  10:30:00   1:42:41.6 (190)  3:38:58.6 (182)  4:59:23.6 (181)  1:56:17.0 (173)  5:02:31.5  
182.   Matti Ronkainen Lämpöykkönen Oy  FIN  10:30:00   1:43:26.8 (192)  3:39:45.2 (189)  4:59:25.2 (182)  1:56:18.4 (174)  5:02:32.6  
183.   Tapio Montonen Mäntyharju  FIN  10:30:00   1:42:36.0 (188)  3:38:36.3 (181)  5:00:11.9 (183)  1:56:00.3 (171)  5:03:30.7  
184.   Tuukka Sutinen Vapaalaskuseura Leviät Ry  FIN  10:30:00   1:38:01.2 (165)  3:39:41.7 (187)  5:00:55.1 (184)  2:01:40.5 (195)  5:04:00.8  
185.   Reijo Hyvönen Lapponia KiurUrh  FIN  10:30:00   1:42:34.5 (187)  3:39:34.6 (185)  5:01:32.8 (185)  1:57:00.1 (178)  5:04:48.4  
186.   Jukka Romppainen ONMKY, Kadonneen Kunnon Metsäsä  FIN  10:30:00   1:38:55.4 (175)  3:38:33.3 (180)  5:02:20.2 (186)  1:59:37.9 (188)  5:05:48.4  
187.   Aimo Hassinen   FIN  10:30:00   1:42:19.3 (183)  3:39:07.2 (183)  5:02:49.5 (187)  1:56:47.9 (176)  5:06:10.4  
188.   Mikko Hyvärinen Tuonelan Maraton Hiihtäjät Terv  FIN  10:30:00   1:38:24.1 (167)  3:37:29.0 (174)  5:04:25.8 (188)  1:59:04.9 (186)  5:07:38.1  
189.   Hannu Välimäki Oy Apotti Ab  FIN  10:30:00   1:42:43.6 (191)  3:39:33.5 (184)  5:05:24.8 (189)  1:56:49.9 (177)  5:08:59.4  
190.   Jouko Liinamaa Liinamaa Palvelut OY  FIN  10:30:00   1:40:51.6 (180)  3:45:03.9 (191)  5:07:02.2 (190)  2:04:12.3 (197)  5:10:06.1  
191.   Aigar Kallas   EST  10:30:00   1:48:30.8 (202)  3:46:04.2 (194)  5:07:42.0 (191)  1:57:33.4 (181)  5:10:35.8  
192.   Heikki Ikonen   FIN  10:30:00   1:45:46.5 (197)  3:45:44.5 (192)  5:09:28.4 (192)  1:59:58.0 (189)  5:12:44.9  
193.   Juha Barck Suvituulitiimi Turku  FIN  10:30:00   1:42:39.5 (189)  3:45:45.5 (193)  5:10:33.7 (193)  2:03:06.0 (196)  5:14:00.0  
194.   Jukka Hasu   FIN  10:30:00   1:39:05.1 (176)  3:40:41.1 (190)  5:10:38.7 (194)  2:01:36.0 (194)  5:14:04.1  
195.   Riku Hyttinen Alatornion Ahjo ry  FIN  10:30:00   1:44:58.3 (195)  3:46:13.3 (196)  5:11:49.0 (195)  2:01:15.0 (192)  5:14:53.0  
196.   Antonio Llorente   ESP  10:30:00   1:44:49.7 (194)  3:46:12.8 (195)  5:13:31.7 (196)  2:01:23.1 (193)  5:17:09.2  
197.   Petri Mattsson Virtain Urheilijat  FIN  10:30:00   1:45:16.6 (196)  3:51:19.9 (198)  5:17:45.1 (197)  2:06:03.3 (200)  5:21:16.2  
198.   Risto Ritvanen Kiuruveden Urheilijat  FIN  10:30:00   1:46:23.1 (199)  3:46:32.7 (197)  5:19:11.3 (198)  2:00:09.6 (191)  5:22:23.2  
199.   Erki Unn Kymi Baltic Consulting  EST  10:30:00   1:49:00.7 (203)  3:55:12.0 (201)  5:21:39.2 (199)  2:06:11.3 (201)  5:25:06.6  
200.   Kaj Korin   FIN  10:30:00   1:47:42.1 (200)  3:53:31.5 (199)  5:26:16.9 (200)  2:05:49.4 (199)  5:30:18.5  
201.   Sami Lappalainen Hukka Ski Team  FIN  10:30:00   1:48:10.5 (201)  3:53:32.5 (200)  5:26:18.3 (201)  2:05:22.0 (198)  5:30:22.0  
202.   Andre Christophe Bakala Pöheikön Liuku  FIN  10:30:00   1:42:23.9 (185)  3:55:15.9 (202)  5:30:49.6 (202)  2:12:52.0 (207)  5:34:29.9  
203.   Mauri Ylikoski Kelträme  FIN  10:30:00   1:51:15.6 (205)  3:59:02.2 (204)  5:32:28.3 (203)  2:07:46.6 (202)  5:36:10.2  
204.   Peter Stein   GER  10:30:00   1:46:22.6 (198)  3:57:27.8 (203)  5:33:10.3 (204)  2:11:05.2 (205)  5:36:48.9  
205.   Isko Kuitunen   FIN  10:30:00   1:54:07.2 (206)  4:04:13.3 (206)  5:34:47.6 (205)  2:10:06.1 (204)  5:38:15.1  
206.   Eero Sippola Parolan pohjalainen  FIN  10:30:00   1:49:21.3 (204)  4:00:56.0 (205)  5:38:21.3 (206)  2:11:34.7 (206)  5:41:55.8  
207.   Hannu Jänkälä Caverion  FIN  10:30:00   1:54:59.8 (209)  4:07:52.9 (207)  5:39:40.7 (207)  2:12:53.1 (208)  5:43:04.6  
208.   Tero Weman Arkkitehtipalvelu Oy  FIN  10:30:00   2:01:46.9 (213)  4:10:38.8 (208)  5:41:16.3 (208)  2:08:51.9 (203)  5:44:36.1  
209.   Heikki Hursti Ruovesi  FIN  10:30:00   1:55:21.7 (211)  4:14:12.4 (209)  5:51:45.8 (209)  2:18:50.7 (210)  5:55:11.1  
210.   Olli Kauko Melanvilauttajat  FIN  10:30:00   1:55:02.0 (210)  4:14:14.4 (210)  5:57:20.2 (210)  2:19:12.4 (211)  6:00:58.8  
211.   Jussi Lehtiniemi Metsäkonepalvelu Yli-Anttila Oy  FIN  10:30:00   1:54:58.4 (208)  4:14:15.9 (211)  5:57:24.2 (211)  2:19:17.5 (212)  6:00:59.8  
212.   Harri Valkonen Sitowise Oy  FIN  10:30:00   1:58:51.5 (212)  4:16:19.9 (212)  5:57:25.1 (212)  2:17:28.4 (209)  6:01:00.9  
213.   Petteri Koponen Kallaveden Ankkurit  FIN  10:30:00   1:54:35.2 (207)  4:16:40.7 (213)  6:00:02.5 (213)  2:22:05.5 (213)  6:03:44.6  
   Antti Aalto 60+  FIN  10:30:00               ej startad  
   Fritz Aebi   SUI  10:30:00               ej startad  
   Jarmo Airosalo   FIN  10:30:00               ej startad  
   Reijo Alapuranen YBT Oy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Esa Alarvo OTC  FIN  10:30:00               ej startad  
   Inga Alatalo Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Johanna Alppi   FIN  10:30:00               ej startad  
   Norbert Angerer Herr  AUT  10:30:00               bröt  
   Janne Anttila   FIN  10:30:00               ej startad  
   Marko Anttola   FIN  10:30:00               ej startad  
   Glenn Asplund   SWE  10:30:00               ej startad  
   Mikko Autti Kehitysaura Oy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Cedric Balssa   FRA  10:30:00               ej startad  
   Thomas Baumgartner   SUI  10:30:00               ej startad  
   Adrian Blake   AUS  10:30:00               ej startad  
   Martin Blässar   FIN  10:30:00               ej startad  
   Lara Bouteraon   FRA  10:30:00               ej startad  
   Michel Bouteraon   FRA  10:30:00               ej startad  
   Sanna-Mari Ekström Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Henri Erkkilä NORDIC TEAMWEARSPORT / Dæhlie F  FIN  10:30:00               bröt  
   Christoph Gasche SC Obergoms  SUI  10:30:00               ej startad  
   Hanna Haikala   FIN  10:30:00               ej startad  
   Assi Hakala Himangan URHEILIJAT  FIN  10:30:00               ej startad  
   Eero Halko   FIN  10:30:00               ej startad  
   Herman Happonen Puijon hiihtoseura  FIN  10:30:00               ej startad  
   Hilla Happonen Puijon hiihtoseura  FIN  10:30:00               ej startad  
   Kati Happonen Puijon hiihtoseura  FIN  10:30:00               ej startad  
   Markus Happonen Puijon hiihtoseura  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jorma Heikkinen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Sirkku Heino   FIN  10:30:00               ej startad  
   Erkki Helminen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jaakko Helminen Tuusulan Tallaajat  FIN  10:30:00               ej startad  
   Taru Hiuspää-Muotka Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Marita Hulkkonen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Esa Huotari Sotkamon Jymy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Kai Huuhka   FIN  10:30:00               ej startad  
   Artturi Hård   FIN  10:30:00               ej startad  
   Joonas Häkkinen Ylläsjärven äkistys  FIN  10:30:00               ej startad  
   Kalle Häkkinen Ski Jyväskylä  FIN  10:30:00               bröt  
   Arto Hökkä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jarmo Hökkä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Viljami Hökkä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Piotr Izdebski   POL  10:30:00               ej startad  
   Minna Jaara   FIN  10:30:00               ej startad  
   Eero Juola Kuruun Kuukahtaneet  FIN  10:30:00               ej startad  
   Reijo Jylhä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Mika Jäkälä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Tuukka Järvenpää Oulun Reipas  FIN  10:30:00               ej startad  
   Mira Kangosjärvi Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Ulla Kangosjärvi Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Alpo Karila   FIN  10:30:00               ej startad  
   Niina Kauppinen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Eevi Keränen Kempeleen Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jukka Keränen Oaj Kempele  FIN  10:30:00               ej startad  
   Mika Kirjavainen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Ari-Pekka Koivisto Rajan esikunta  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jouni Kokko karvian kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Juha Koppinen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jouni Korhonen Pöheikön Liuku  FIN  10:30:00               ej startad  
   Maarit Korpi Nostokorpi Oy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Marta Kosi?ska   POL  10:30:00               ej startad  
   Matej Kubina HSK Benecko  CZE  10:30:00               ej startad  
   Alpo Kumpula 1956  FIN  10:30:00               ej startad  
   Pauli Kuoppala   FIN  10:30:00               ej startad  
   Eetu Kurkikangas   FIN  10:30:00               bröt  
   Veikko Kuumola   FIN  10:30:00               ej startad  
   Arto Kytölä Japoyhtiöt Alajärvi  FIN  10:30:00               ej startad  
   Maija Käkelä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jorma Kärhä   SWE  10:30:00               ej startad  
   Sepi Kärkölä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Markku Laamanen Järvenpää  FIN  10:30:00               ej startad  
   Saku Laine   FIN  10:30:00               ej startad  
   Eeva-Liisa Lantto   FIN  10:30:00               ej startad  
   Pauli Lapinkangas Fazer Oulu  FIN  10:30:00               ej startad  
   Pirjo Lauren   FIN  10:30:00               ej startad  
   Emmi Lehkonen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Aarno Lehtoruusu Laitilan Jyske  FIN  10:30:00               bröt  
   Mario Leimbach schulz sportreisen  GER  10:30:00               ej startad  
   Ilkka Lemponen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Ari Leponiemi Automaalaamo Jomari oy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Miika Liikkanen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Risto Lintula   FIN  10:30:00               ej startad  
   Arnaud Lizon   FRA  10:30:00               ej startad  
   Jyrki Lukka   FIN  10:30:00               ej startad  
   Vesa Luomala PPPVVV  FIN  10:30:00               bröt  
   Esa Luukkanen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jaana Luukkanen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Marko Löija Team Bogohata  FIN  10:30:00               ej startad  
   Oula Maijala   FIN  10:30:00               ej startad  
   Arto Maunu   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jonne Maunu   FIN  10:30:00               ej startad  
   Mika Metso   FIN  10:30:00               ej startad  
   Vesa Mikkonen Kuopio  FIN  10:30:00               ej startad  
   Peppi Muotka Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Unna Muotka Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jaakko Mustajärvi   FIN  10:30:00               ej startad  
   Olli Männistö   FIN  10:30:00               ej startad  
   Niina Mäntyniemi Team Köykkyrin kiertäjät  FIN  10:30:00               ej startad  
   Henning Nynäs   FIN  10:30:00               ej startad  
   Markku Oikarinen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Antti Ojansivu Lost In Lapland  FIN  10:30:00               ej startad  
   Janne Paavola Tekno-Pal  FIN  10:30:00               ej startad  
   Aimo Paksuniemi Espoo  FIN  10:30:00               ej startad  
   Piia Parkkinen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Pasi Peippo Simpeleen Urheilijat  FIN  10:30:00               ej startad  
   Sampo Pirilä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Tapio Pirilä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Santeri Pirneskoski Maksniemi  FIN  10:30:00               ej startad  
   Pauliina Pohja Team HK Varma  FIN  10:30:00               ej startad  
   Rauno Posio Visit Arctic Europe  FIN  10:30:00               ej startad  
   Lasse Pätsi Cyclos Kuusamo  FIN  10:30:00               ej startad  
   Tarmo Pätsi TehoTeam Kuusamo  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jari Raitinpää Jämin Jänne  FIN  10:30:00               ej startad  
   Marko Raitinpää Tupu  FIN  10:30:00               ej startad  
   Kari Rajala Orimattilan Jymy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Leo Rantahalvari Team Doubletrouble  FIN  10:30:00               ej startad  
   Onni Rantahalvari Team Doubletrouble  FIN  10:30:00               ej startad  
   Elli Rantakokko Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Kaisa Reinius Äkäslompolo  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jenni Reponiemi Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Juha Reponiemi Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Christian Rollin Les Dragons dAnnecy  FRA  10:30:00               ej startad  
   Timo Ronkainen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Juha Ruusu   FIN  10:30:00               ej startad  
   Heini Salminen Virrat  FIN  10:30:00               ej startad  
   Merja Salminen Virtain Urheilijat  FIN  10:30:00               ej startad  
   Tomi Santasalo Jämin jänne  FIN  10:30:00               ej startad  
   Mika Sieppi Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jari Siitonen Jyväskylä  FIN  10:30:00               ej startad  
   Paulus Siitonen JHS  FIN  10:30:00               ej startad  
   Mari Simonen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Klaus Sjöblom Fortum Loviisa  FIN  10:30:00               ej startad  
   Anu Skog Team Köykkyrin kiertäjät  FIN  10:30:00               ej startad  
   Ville Suomala   FIN  10:30:00               ej startad  
   Kari Suomela   FIN  10:30:00               ej startad  
   Virpi Suuronen Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Samuli Syrjänen Suksihionta.fi  FIN  10:30:00               bröt  
   Suvi Tanner Arctic Circle Adventure  FIN  10:30:00               ej startad  
   Turo Terho   FIN  10:30:00               ej startad  
   Christophe Thuillé   FRA  10:30:00               ej startad  
   Ilkka Torkko eläkeläiset  FIN  10:30:00               ej startad  
   Kari Tunturi   FIN  10:30:00               ej startad  
   Tapio Tuovinen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Kyösti Turunen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Riku Tuuha   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jussi Törmänen Pohjolan Kosteus- ja Kuntokarto  FIN  10:30:00               ej startad  
   Klaus Uusipaasto Metsäkonepalvelu Yli-Anttila Oy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Arja Uusitalo   FIN  10:30:00               ej startad  
   Sami Uusitalo Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jarkko Vanhala Oulun Reipas  FIN  10:30:00               ej startad  
   Tero Vehkamäki   FIN  10:30:00               ej startad  
   Kati Vehmas Multisport.fi  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jarkko Veijalainen 3 Step IT  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jani Vestenius VisaSkiTeam  FIN  10:30:00               ej startad  
   Rasmus Vikström   FIN  10:30:00               ej startad  
   Bettina Wikström Perniön Urheilijat  FIN  10:30:00               ej startad  
   Marko Virtanen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Anna-Maija Voutilainen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Kari Vuopio Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Marjut Vuopio Muonion Kiri  FIN  10:30:00               ej startad  
   Lassi Vuorinen Näpsä-Laiturit OY  FIN  10:30:00               ej startad  
   Arvi Väänänen HappyOrNot  FIN  10:30:00               ej startad  
   Heikki Väänänen HappyOrNot  FIN  10:30:00               ej startad  
   Satu Väänänen HappyOrNot  FIN  10:30:00               ej startad  
   Juha-Matti Vääränen Otaniemen Jyllääjät  FIN  10:30:00               ej startad  
   Aku Åkerman   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jérôme Orsi   FRA  10:30:00               ej startad  
   Erkki Pesonen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Reima Pessa Tornio  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jarkko Oksanen Pilpasuon Pallo  FIN  10:30:00               ej startad  
   Sonja Katajamäki Ik falken  FIN  10:30:00               ej startad  
   Maija Keränen Ahveniston ampumahiihtäjät  FIN  10:30:00               ej startad  
   Pentti Haapakangas   FIN  10:30:00               ej startad  
   Piia Luoto-Kokko Team Haarakäynti  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jorma Syrjälä   FIN  10:30:00               ej startad  
   Kauko Nerg Kemi  FIN  10:30:00               ej startad  
   Meeri Rantanen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jukka Aho Lappset Group LTD  FIN  10:30:00               ej startad  
   Liisa Haikonen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Jari Heiskanen Sonkajärven Pahka  FIN  10:30:00               ej startad  
   Pirkko Laitinen Mikkelin Hiihtäjät  FIN  10:30:00               ej startad  
   Veli-Matti Latvakoski CCSB Lapin Lattiamestarit Oy  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jenni Ranta-Ylitalo   FIN  10:30:00               ej startad  
   Roni-Ville Rissanen Sonkajärven Pahka  FIN  10:30:00               ej startad  
   Antti Sakko Sealake ski  FIN  10:30:00               ej startad  
   Marko Sjöman   FIN  10:30:00               ej startad  
   Anne Talvensaari-Mattila   FIN  10:30:00               ej startad  
   Kimmo Vitikka Santasport fysioterapia  FIN  10:30:00               ej startad  
   Jyrki Tiainen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Juhani Kivioja   FIN  10:30:00               ej startad  
   Pekka Nykänen   FIN  10:30:00               bröt  
   Ilkka Tuomainen   FIN  10:30:00               ej startad  
   Ilkka Herola   FIN  10:30:00               bröt  
   Risto Juntunen   FIN  10:30:00               bröt  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English