Terwahölkkä ja -maraton 20.5.2017

Miehet 50 puolimaraton

Smart Follow

        Starttid Mellantid
6,10 km
Mellantid
14,4 km
Mellantid
20,87 km

Mål
21,1 km
 
1.   Hannu Partanen Ranua  FIN  12:00:00   24:31 (1)  58:21 (1)  1:25:04 (1)  1:25:49 (1)  1:25:51  
2.   Juha Juopperi Oulu  FIN  12:00:00   26:05 (5)  1:01:25 (3)  1:28:39 (2)  1:29:18 (2)  1:29:22  
3.   Seppo Kellokumpu Kajaanin Suunnistajat  FIN  12:00:00   24:35 (2)  59:47 (2)  1:28:41 (3)  1:29:27 (3)  1:29:31  
4.   Taisto Latvalehto Muhos LNM oulunrakennusteho  FIN  12:00:00   26:02 (3)  1:01:48 (4)  1:29:50 (4)  1:30:38 (4)  1:30:42  
5.   Veli-Matti Antinoja Keminmaa  FIN  12:00:00   26:31 (6)  1:02:36 (5)  1:30:44 (5)  1:31:29 (5)  1:31:33  
6.   Pekka Kuokkanen Iin Yritys  FIN  12:00:00   26:02 (4)  1:03:35 (6)  1:34:22 (6)  1:35:18 (6)  1:35:20  
7.   Kari Pakaslahti ONMKYU  FIN  12:00:00   28:07 (7)  1:06:15 (7)  1:35:55 (7)  1:36:40 (7)  1:36:46  
8.   Petteri Yliniemi Tornio  FIN  12:00:00   28:37 (9)  1:07:38 (8)  1:37:38 (8)  1:38:21 (8)  1:38:29  
9.   Olli Kyllönen AMC-Rovaniemi  FIN  12:00:00   28:15 (8)  1:08:11 (9)  1:39:51 (9)  1:40:34 (10)  1:40:43  
10.   Timo Kinnunen Suomussalmen Rasti  FIN  12:00:00   30:07 (14)  1:09:10 (10)  1:39:51 (9)  1:40:34 (9)  1:40:47  
11.   Pekka Pura Kastelli-talot Oy  FIN  12:00:00   29:12 (10)  1:09:11 (11)  1:40:57 (11)  1:41:51 (12)  1:41:56  
12.   Mikko Marttimo   FIN  12:00:00   29:44 (12)  1:09:58 (12)  1:41:02 (12)  1:41:45 (11)  1:41:57  
13.   Raymond Blount Jouksu ku elukka  RSA  12:00:00   30:31 (20)  1:11:22 (14)  1:42:33 (13)  1:43:13 (13)  1:43:27  
14.   Timo Sonninen Oulu / SSV-Veljet  FIN  12:00:00   30:21 (15)  1:11:21 (13)  1:42:55 (14)  1:43:32 (14)  1:43:48  
15.   Veijo Kotilainen Oulu  FIN  12:00:00   29:35 (11)  1:12:03 (15)  1:44:27 (15)  1:45:12 (15)  1:45:18  
16.   Klaus Mäntysaari UHS  FIN  12:00:00   30:24 (17)  1:12:16 (17)  1:44:54 (16)  1:45:28 (16)  1:45:46  
17.   Reino Kallio Oulu Triathlon & Cycling  FIN  12:00:00   30:25 (18)  1:12:14 (16)  1:45:03 (17)  1:45:42 (17)  1:45:57  
18.   Esa Pesonen Kuusamo  FIN  12:00:00   30:26 (19)  1:12:36 (18)  1:45:14 (18)  1:46:01 (18)  1:46:07  
19.   Kari Rönkä Oulu  FIN  12:00:00   31:27 (23)  1:14:20 (21)  1:47:48 (19)     1:48:50  
20.   Jukka Jauhiainen Rovaniemi  FIN  12:00:00   29:47 (13)  1:12:48 (19)  1:48:21 (20)  1:49:08 (19)  1:49:18  
21.   Mika Heilala Ruukki  FIN  12:00:00   30:24 (16)  1:13:57 (20)  1:48:27 (21)  1:49:14 (20)  1:49:24  
22.   Mikko Siira Oulu  FIN  12:00:00   32:25 (27)  1:16:03 (26)  1:48:58 (23)  1:49:29 (21)  1:49:53  
23.   Eero Moilanen Kestilä  FIN  12:00:00   32:03 (25)  1:15:15 (24)  1:48:56 (22)  1:49:41 (22)  1:49:56  
24.   Veli-Matti Laakso OP Oulu  FIN  12:00:00   31:27 (23)  1:14:55 (23)  1:49:04 (24)  1:49:45 (23)  1:50:02  
25.   Petri Mällinen Oulu  FIN  12:00:00   32:24 (26)  1:16:23 (27)  1:49:51 (25)  1:50:17 (24)  1:50:39  
26.   Pauli Tiiro team Tiirot  FIN  12:00:00   32:49 (29)  1:17:06 (28)  1:50:48 (26)  1:51:23 (25)  1:51:41  
27.   Vesa Savolainen Consti-Talotekniikka  FIN  12:00:00   31:17 (22)  1:14:25 (22)  1:51:00 (27)  1:51:48 (26)  1:52:04  
28.   Harri Tuomela Raahe  FIN  12:00:00   33:07 (32)  1:17:46 (29)  1:52:04 (28)  1:52:31 (27)  1:52:59  
29.   Helmut Gervautz-Pichler Vienna, AUT  AUT  12:00:00   32:50 (30)  1:18:28 (31)  1:54:35 (29)  1:55:14 (28)  1:55:33  
30.   Petri Saravuoma Sarkalan Tappara, Vaala  FIN  12:00:00   33:49 (33)  1:19:17 (32)  1:54:47 (30)  1:55:23 (29)  1:55:43  
31.   Hannu Pikkuaho MUHOS  FIN  12:00:00   30:54 (21)  1:15:38 (25)  1:55:47 (31)  1:56:54 (30)  1:57:05  
32.   Teemu Kilpi PehuTec Oy  FIN  12:00:00   32:39 (28)  1:18:09 (30)  1:56:41 (32)  1:57:37 (31)  1:57:48  
33.   Teuvo Vähkyrä Kipinän Toho  FIN  12:00:00   37:14 (40)  1:24:00 (37)  1:57:59 (33)  1:58:03 (32)  1:58:57  
34.   Jukka Alavesa Oulu  FIN  12:00:00   34:30 (35)  1:21:10 (34)  1:58:00 (34)  1:58:37 (33)  1:59:05  
35.   Mika Turula OAKK  FIN  12:00:00   35:20 (37)  1:21:46 (35)  1:58:40 (35)  1:59:03 (34)  1:59:44  
36.   Jari Partanen Oulu  FIN  12:00:00   34:21 (34)  1:20:40 (33)  2:00:04 (36)     2:01:22  
37.   Raimo Mankinen Uusikaupunki  FIN  12:00:00   35:09 (36)  1:23:39 (36)  2:02:38 (37)     2:03:47  
38.   Mika Ahlroth Penan-Tiimi  FIN  12:00:00   36:24 (39)  1:25:49 (40)  2:03:48 (38)  2:04:14 (35)  2:04:45  
39.   Asko Kela Suomussalmi  FIN  12:00:00   35:29 (38)  1:24:54 (38)  2:05:40 (39)  2:06:33 (37)  2:06:47  
40.   Sulevi Määttä Pölkky Oy  FIN  12:00:00   32:54 (31)  1:25:33 (39)  2:05:44 (40)  2:06:37 (38)  2:06:58  
41.   Hannu Sassali Oulu  FIN  12:00:00   38:38 (44)  1:29:02 (42)  2:06:15 (41)  2:06:28 (36)  2:07:17  
42.   Kari Marjakangas Ylivieskan Kuula  FIN  12:00:00   37:51 (41)  1:28:02 (41)  2:07:27 (42)  2:07:28 (39)  2:08:20  
43.   Juha Timonen Polar Electro Oy  FIN  12:00:00   38:55 (47)  1:30:09 (45)  2:08:18 (43)  2:08:23 (40)  2:09:16  
44.   Tapio Ylikorkala Oulu  FIN  12:00:00   38:43 (45)  1:30:00 (43)  2:10:19 (44)  2:10:35 (41)  2:11:19  
45.   Harri Tapio Oulu  FIN  12:00:00   39:28 (49)  1:31:33 (46)  2:13:21 (46)  2:13:36 (43)  2:14:22  
46.   Esa Koivikko Oulu  FIN  12:00:00   38:52 (46)  1:32:15 (47)  2:13:17 (45)  2:13:25 (42)  2:14:27  
47.   Juha Henriksson ONMKYU  FIN  12:00:00   42:19 (54)  1:34:33 (49)  2:14:04 (47)  2:13:54 (44)  2:15:09  
48.   Timo Kaksonen OP Oulu  FIN  12:00:00   41:23 (52)  1:35:03 (51)  2:16:36 (48)  2:16:44 (45)  2:17:47  
49.   Jukka Niska Team Niska  FIN  12:00:00   41:50 (53)  1:37:47 (54)  2:21:12 (49)     2:22:20  
50.   Panu Jalas Oulu  FIN  12:00:00   40:28 (51)  1:37:01 (52)  2:22:11 (51)  2:22:31 (46)  2:23:21  
51.   Veijo Hernesniemi Alakangas ranch  FIN  12:00:00   39:02 (48)  1:33:37 (48)  2:22:00 (50)  2:22:49 (48)  2:23:30  
52.   Petri Joro Oulu  FIN  12:00:00   39:32 (50)  1:37:02 (53)  2:22:54 (52)  2:22:49 (47)  2:23:49  
53.   Mika Remes Nakertajat Run  FIN  12:00:00   38:32 (43)  1:30:02 (44)     2:23:24 (49)  2:24:28  
54.   Esa Ruopsa Oulu  FIN  12:00:00   38:22 (42)  1:34:41 (50)  2:23:47 (53)  2:24:22 (50)  2:25:08  
55.   Taisto Pusa Lapua  FIN  12:00:00   43:35 (55)  1:42:00 (55)  2:29:43 (54)  2:29:57 (51)  2:31:15  
56.   Tapani Asikainen Rovaniemen Reserviläiset  FIN  12:00:00   44:14 (56)  1:43:17 (56)  2:33:16 (55)     2:34:35  
57.   Ari-Pekka Kemi Oulu  FIN  12:00:00   46:22 (57)  1:47:11 (57)  2:35:20 (56)  2:35:29 (52)  2:36:35  
   Jarmo Holappa Oulun OKT Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Kari Heljasvaara elfGroup Kyberturvallisuuspalve  FIN  12:00:00               ej startad  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English