Lapponia-hiihto 9.-13.04.2018

30,0 km naiset 3. day

Smart Follow

        Starting time Intermediate
15,0 km
Intermediate
30,0 km
Intermediate
39,5 km
Intermediate
Loppuno
Finish
40.0 km
 
1.   Sonja Katajamäki Ik falken  FIN  13:00:00   49:43.4 (1)  1:32:29.9 (1)  2:03:26.8 (1)  32:45.6 (1)  2:05:15.5  
2.   Maija Keränen Ahveniston ampumahiihtäjät  FIN  13:00:00   49:46.4 (2)  1:33:46.2 (2)  2:05:15.9 (2)  33:35.4 (2)  2:07:21.6  
3.   Milja Halttunen Pennalanranta Oy  FIN  13:00:00   52:50.3 (4)  1:38:56.6 (3)  2:12:38.8 (3)  35:40.3 (3)  2:14:36.9  
4.   Emilia Kähkönen Ski & Bike Store Rovaniemi  FIN  13:00:00      1:38:57.5 (4)  2:13:37.5 (4)  36:41.8 (4)  2:15:39.3  
5.   Sirpa Pääkkönen Sotkamon Jymy  FIN  13:00:00   52:29.1 (3)  1:41:18.3 (5)  2:17:04.5 (5)  38:16.1 (6)  2:19:34.4  
6.   Aada Peltola Suomen Konetalo oy  FIN  13:00:00   54:16.4 (5)  1:41:38.6 (6)  2:18:28.0 (6)  39:01.2 (8)  2:20:39.8  
7.   Anu Skog Team Köykkyrin kiertäjät  FIN  13:00:00   57:25.7 (7)  1:45:33.3 (7)  2:21:46.8 (7)  38:17.6 (7)  2:23:50.9  
8.   Niina Mäntyniemi Team Köykkyrin kiertäjät  FIN  13:00:00   57:25.2 (6)  1:45:43.9 (8)  2:21:52.4 (8)  38:14.9 (5)  2:23:58.8  
9.   Hannele Uusitalo   FIN  13:00:00   57:37.8 (8)  1:51:07.1 (10)  2:28:09.2 (9)  39:30.2 (9)  2:30:37.3  
10.   Ulla Rauhala Ski College Muonio  FIN  13:00:00   59:30.3 (9)  1:50:56.9 (9)  2:28:49.6 (10)  40:23.8 (10)  2:31:20.7  
11.   Sanna Elevaara   FIN  13:00:00   1:00:42.2 (10)  1:54:52.8 (11)  2:33:23.5 (11)  40:54.2 (12)  2:35:47.0  
12.   Minna Jaara   FIN  13:00:00   1:03:21.5 (16)  1:58:40.2 (16)  2:36:34.3 (12)  40:29.5 (11)  2:39:09.7  
13.   Batshur Battogtokh Ski College Muonio  FIN  13:00:00   1:02:45.8 (12)  1:56:57.9 (13)  2:37:23.1 (13)  42:45.0 (15)  2:39:42.9  
14.   Heli Mäkelä Alavus  FIN  13:00:00   1:03:01.4 (14)  1:56:54.9 (12)  2:37:31.7 (14)  43:01.5 (16)  2:39:56.4  
15.   Johanna Tervo   NOR  13:00:00   1:02:43.7 (11)  2:00:55.7 (17)  2:39:53.2 (15)  41:29.9 (14)  2:42:25.6  
16.   Maija Käkelä   FIN  13:00:00   1:03:19.0 (15)  1:58:31.2 (15)  2:40:04.9 (16)  44:16.9 (18)  2:42:48.1  
17.   Jenni Reponiemi Muonion Kiri  FIN  13:00:00   1:02:55.0 (13)  1:58:03.4 (14)  2:40:47.5 (17)  45:08.5 (20)  2:43:11.9  
18.   Lara Bouteraon   FRA  13:00:00   1:06:59.2 (22)  2:02:20.9 (18)  2:41:03.5 (18)  40:59.1 (13)  2:43:20.0  
19.   Ilona Sipilä   NOR  13:00:00   1:05:14.0 (18)  2:02:49.8 (19)  2:44:48.4 (19)  44:38.6 (19)  2:47:28.4  
20.   Piia Luoto-Kokko Team Haarakäynti  FIN  13:00:00   1:05:41.8 (19)  2:04:49.4 (20)  2:47:27.4 (20)  45:16.5 (22)  2:50:05.9  
21.   Amandine Vulliez Les Dragons dAnnecy  FRA  13:00:00   1:05:06.9 (17)  2:08:43.1 (24)  2:49:26.9 (21)  43:31.0 (17)  2:52:14.1  
22.   Niina Kauppinen   FIN  13:00:00   1:06:55.2 (21)  2:06:34.3 (21)  2:50:16.2 (22)  46:30.3 (24)  2:53:04.6  
23.   Eevi Keränen Kempeleen Kiri  FIN  13:00:00   1:08:29.0 (23)  2:08:13.7 (23)  2:51:14.0 (23)  45:21.0 (23)  2:53:34.7  
24.   Arja Ahti Helsinki  FIN  13:00:00   1:06:08.6 (20)  2:06:49.0 (22)  2:51:18.6 (24)  47:17.4 (25)  2:54:06.4  
25.   Heidi Kinnari   FIN  13:00:00   1:11:38.3 (24)  2:11:37.3 (25)  2:53:53.8 (25)  45:09.3 (21)  2:56:46.6  
26.   Taru Hiuspää-Muotka Muonion Kiri  FIN  13:00:00   1:13:37.4 (25)  2:17:32.7 (26)  3:06:52.7 (26)  52:31.1 (27)  3:10:03.8  
27.   Jorgbegoña Garcia Norniella Deporte Blanco  ESP  13:00:00   1:18:34.0 (26)  2:26:04.9 (27)  3:14:49.6 (27)  51:38.1 (26)  3:17:43.0  
28.   Pirjo Lind Lapponia KiurUrh  FIN  13:00:00   1:19:06.1 (27)  2:26:48.0 (28)  3:18:00.9 (28)  54:36.4 (29)  3:21:24.4  
29.   Lilja Kaukonen   FIN  13:00:00   1:24:43.6 (28)  2:39:00.3 (29)  3:29:33.6 (29)  54:02.5 (28)  3:33:02.8  
30.   Anne Talvensaari-Mattila   FIN  13:00:00   1:30:37.5 (29)  3:00:55.8 (30)  4:09:10.6 (30)  1:12:57.4 (30)  4:13:53.2  
31.   Mari Simonen   FIN  13:00:00   2:00:28.2 (30)  3:48:29.1 (31)     1:23:06.8 (31)  5:11:35.9  
   Hanna Haikala   FIN  13:00:00               DNF  
   Ulla Kangosjärvi Muonion Kiri  FIN  13:00:00               DNS  
   Taina Peltonen Tohtoritiimi  FIN  13:00:00               DNS  
   Meeri Rantanen   FIN  13:00:00               DNS  
   Katriina Sieppi Muonion Kiri  FIN  13:00:00               DNF  

Classes:

| Form of the results:
Suomi Svenska English