Lapponia-hiihto 11.-15.04.2016

60,km kokonaisuus 3. day

Smart Follow

        Starting time Intermediate
55,0 km
Intermediate
70,0 km
Intermediate
Loppuno
Finish
80.0 km
 
1.   Mikko Koutaniemi SKI-DOO Kolström  FIN  9:00:00   2:39:50.1 (1)  3:17:24.3 (2)  23:40.7 (2)  3:41:05.0  
2.   Vesa Kallio SKI-DOO Kolström  FIN  9:00:00   2:39:50.7 (2)  3:17:23.7 (1)  23:41.5 (4)  3:41:05.3  
3.   Kari Varis SKI-DOO Kolström  FIN  9:00:00   2:40:00.2 (11)  3:17:27.5 (8)  23:39.0 (1)  3:41:06.5  
4.   Lauri Vuorinen Team Peltonen  FIN  9:00:00   2:39:52.7 (6)  3:17:24.4 (3)  23:42.4 (6)  3:41:06.8  
5.   Lauri Lepistö Team Peltonen  FIN  9:00:00   2:39:52.1 (5)  3:17:27.1 (7)  23:41.1 (3)  3:41:08.2  
6.   Morten Priks Team Sportia Äkäslompolo  EST  9:00:00   2:39:59.7 (10)  3:17:28.0 (9)  23:46.4 (7)  3:41:14.4  
7.   Risto Uusivirta Kolström - Lynx  FIN  9:00:00   2:39:58.7 (9)  3:17:33.2 (15)  23:41.6 (5)  3:41:14.9  
8.   Juho Friman Team Sportia Äkäslompolo  FIN  9:00:00   2:39:51.2 (3)  3:17:26.1 (5)  23:51.0 (8)  3:41:17.2  
9.   Kalev Ermits   EST  9:00:00   2:39:55.7 (7)  3:17:31.0 (11)  23:53.3 (9)  3:41:24.3  
10.   Markus Vuorela Muonio Ski College  FIN  9:00:00   2:40:02.3 (14)  3:17:31.4 (12)  24:12.1 (10)  3:41:43.6  
11.   Mikko Loukkaanhuhta Sormisen säätiö  FIN  9:00:00   2:40:00.9 (13)  3:17:31.5 (13)  24:20.7 (11)  3:41:52.2  
12.   Lauri Mannila Vuokatti-Ruka UA  FIN  9:00:00   2:40:00.7 (12)  3:17:30.2 (10)  24:34.1 (12)  3:42:04.3  
13.   Martti Jylhä Vuokatti Ski Team Kainuu  FIN  9:00:00      3:17:26.8 (6)  24:44.1 (14)  3:42:10.9  
14.   Rene Zahkna   EST  9:00:00   2:40:03.8 (15)  3:17:35.7 (16)  24:35.2 (13)  3:42:11.0  
15.   Remi Lindholm Team Powerbar  FIN  9:00:00   2:39:56.7 (8)  3:17:32.5 (14)  25:08.6 (15)  3:42:41.1  
16.   Niko Nättinen   FIN  9:00:00   2:39:51.7 (4)  3:17:26.0 (4)  25:25.3 (16)  3:42:51.3  
17.   Juuso Mäkelä Japoyhtiöt Alajärvi  FIN  9:00:00   2:41:56.4 (17)  3:18:06.2 (19)  25:58.3 (20)  3:44:04.5  
18.   Waltteri Vinkanharju   FIN  9:00:00   2:42:03.4 (18)  3:18:05.5 (18)  26:02.0 (21)  3:44:07.5  
19.   Esa Mursu Kolström - Lynx  FIN  9:00:00   2:41:56.3 (16)  3:18:04.4 (17)  26:06.5 (22)  3:44:10.9  
20.   Lauri Gummerus Team Peltonen  FIN  9:00:00   2:45:08.9 (26)  3:21:42.6 (24)  26:09.2 (23)  3:47:51.8  
21.   Janne Stenbäck PLP  FIN  9:00:00   2:45:07.9 (25)  3:21:36.7 (21)  26:34.3 (24)  3:48:11.0  
22.   Niko Husu Team Powerbar  FIN  9:00:00   2:45:05.8 (21)  3:21:39.2 (22)  26:52.8 (26)  3:48:32.1  
23.   Kari Mäki Jämsänkosken Ilves  FIN  9:00:00   2:45:07.6 (24)  3:21:36.0 (20)  27:15.1 (29)  3:48:51.2  
24.   Tuomas Tervo Rajamäen Rykmentti  NOR  9:00:00   2:45:07.4 (23)  3:21:48.5 (25)  27:38.4 (30)  3:49:27.0  
25.   Santeri Erola   FIN  9:00:00      3:21:41.3 (23)  28:36.3 (36)  3:50:17.6  
26.   Veli-Matti Niskanen Huoltoukot  FIN  9:00:00   2:44:27.9 (20)  3:21:49.1 (26)  30:43.8 (69)  3:52:32.9  
27.   Jussi Salo Lempäälän Kisa  FIN  9:00:00   2:45:06.9 (22)  3:22:05.9 (27)  30:49.0 (73)  3:52:55.0  
28.   Tuukka Invenius Sormisen säätiö  FIN  9:00:00   2:45:43.6 (28)  3:25:38.1 (29)  29:10.6 (41)  3:54:48.7  
29.   Timo Truu Muonio Ski College Team Baltic  EST  9:00:00   2:45:44.1 (29)  3:25:36.3 (28)  29:21.6 (44)  3:54:57.9  
30.   Juha Vähämetsä   FIN  9:00:00   2:50:23.8 (35)  3:28:16.4 (32)  27:50.7 (32)  3:56:07.1  
31.   Tero Seppälä Muonio Ski College  FIN  9:00:00   2:45:21.1 (27)  3:26:01.6 (30)  30:37.1 (65)  3:56:38.7  
32.   Hannu Kirstinä oulun hiihtoseura  FIN  9:00:00   2:50:21.2 (34)  3:28:17.0 (33)  28:32.8 (35)  3:56:49.8  
33.   Leo Rantahalvari TeamSompala  FIN  9:00:00   2:50:19.7 (33)  3:28:38.1 (34)  29:48.7 (54)  3:58:26.8  
34.   Aleksi Parttimaa Muonio Ski College  FIN  9:00:00   2:47:09.3 (32)  3:28:40.5 (35)  30:50.0 (74)  3:59:30.5  
35.   Janne Häkkinen Jämsänkosken Ilves  FIN  9:00:00   2:43:19.5 (19)  3:28:10.6 (31)  31:20.0 (86)  3:59:30.7  
36.   Lassi Vuorinen TERÄSPAALU.FI  FIN  9:00:00   2:47:06.7 (31)  3:28:40.8 (36)  30:50.2 (75)  3:59:31.0  
37.   Daniel Santoz   SUI  9:00:00   2:51:24.9 (36)  3:31:07.1 (39)  29:53.2 (55)  4:01:00.4  
38.   Joa Muotka Muonion Kiri Team 1  FIN  9:00:00   2:53:58.6 (41)  3:32:53.4 (40)  28:42.6 (38)  4:01:36.0  
39.   Anssi Koirikivi   FIN  9:00:00   2:51:25.9 (37)  3:31:06.2 (38)  30:35.0 (64)  4:01:41.2  
40.   Roope Haapakangas Team Powerbar  FIN  9:00:00   2:53:58.2 (40)  3:32:54.4 (41)  29:12.0 (42)  4:02:06.5  
41.   Matti Hakala   FIN  9:00:00   2:57:46.3 (56)  3:36:23.8 (57)  25:47.3 (17)  4:02:11.1  
42.   Tuomas Grönman High5  FIN  9:00:00      3:36:21.8 (55)  25:51.4 (18)  4:02:13.2  
43.   Henri Lehtomaa Maken Fitness Center  FIN  9:00:00   2:55:26.0 (43)  3:34:04.1 (43)  28:09.8 (33)  4:02:14.0  
44.   Hennariikka Rahkola Team Sportia Äkäslompolo  FIN  9:00:00   2:57:40.7 (50)  3:36:15.9 (47)  25:58.1 (19)  4:02:14.1  
45.   Antti Kartano IRP RAIVAUS OY  FIN  9:00:00   2:56:33.0 (46)  3:36:18.5 (51)  26:44.8 (25)  4:03:03.3  
46.   Kati Venäläinen Huoltoukot  FIN  9:00:00   2:57:38.2 (48)  3:36:14.0 (46)  26:55.0 (27)  4:03:09.0  
47.   Jonne Maunu   FIN  9:00:00   2:57:41.7 (51)  3:36:16.2 (49)  26:57.0 (28)  4:03:13.2  
48.   Sami Orpana Maken Fitness Center  FIN  9:00:00   2:55:26.4 (44)  3:34:02.7 (42)  29:33.0 (51)  4:03:35.7  
49.   Verneri Poikonen TERÄSPAALU.FI  FIN  9:00:00   2:46:07.9 (30)  3:30:14.3 (37)  33:36.3 (123)  4:03:50.6  
50.   Vili Sormunen Sormisen säätiö  FIN  9:00:00   2:53:05.3 (38)  3:34:10.4 (44)  29:41.6 (52)  4:03:52.0  
51.   Jari Mäkinen   FIN  9:00:00   2:57:39.2 (49)  3:36:16.0 (48)  27:39.9 (31)  4:03:55.9  
52.   Deivid Demkov Muonio Ski College Team Baltic  LTU  9:00:00   2:54:05.2 (42)  3:34:18.4 (45)  30:27.9 (63)  4:04:46.4  
53.   Aki Lehtinen Team Communike.fi  FIN  9:00:00   2:57:49.2 (57)  3:36:20.5 (53)  28:30.6 (34)  4:04:51.1  
54.   Keijo Etelämäki Ylitornio  FIN  9:00:00   2:57:52.3 (58)  3:36:23.3 (56)  28:41.9 (37)  4:05:05.2  
55.   Juuso Kivilähde Noormarkun Nopsa  FIN  9:00:00   2:57:42.2 (53)  3:36:19.6 (52)  28:52.1 (39)  4:05:11.8  
56.   Onni Rantahalvari TeamSompala  FIN  9:00:00   2:57:35.2 (47)  3:36:25.2 (58)  29:21.2 (43)  4:05:46.4  
57.   Aapo Erkkilä Team Powerbar  FIN  9:00:00   2:53:58.0 (39)  3:36:20.7 (54)  31:18.6 (84)  4:07:39.4  
58.   Stefan Schmucki Hopp Schwiiz! - Heija Sveitsi!  SUI  9:00:00   2:57:44.7 (54)  3:36:18.1 (50)  31:43.3 (96)  4:08:01.4  
59.   Kalle Kauppinen Fenixvalaisimet.fi  FIN  9:00:00   2:57:45.0 (55)  3:37:35.2 (59)  31:32.1 (90)  4:09:07.3  
60.   Heli Heiskanen Kolström - Lynx  FIN  9:00:00   3:00:30.4 (62)  3:40:09.3 (62)  29:23.4 (46)  4:09:32.7  
61.   Joni Freeman   FIN  9:00:00   3:00:28.8 (61)  3:40:09.9 (63)  29:27.0 (47)  4:09:37.0  
62.   Esa Saarijärvi Perähikiän Pyrintö  FIN  9:00:00   3:01:55.5 (64)  3:40:43.2 (65)  28:55.7 (40)  4:09:38.9  
63.   Jyri Takanen Koneurakointi Takanen  FIN  9:00:00   2:58:02.9 (59)  3:40:11.5 (64)  31:41.3 (95)  4:11:52.9  
64.   Tomi Santasalo TeamSompala  FIN  9:00:00   3:00:06.9 (60)  3:41:11.8 (66)  30:48.4 (72)  4:12:00.3  
65.   Janne Orjasniemi Rovaniemen Maratonhiihtäjät  FIN  9:00:00   2:57:41.9 (52)  3:39:39.5 (61)  32:25.6 (107)  4:12:05.1  
66.   Janne Tuomaala   FIN  9:00:00   3:03:10.6 (65)  3:43:22.3 (67)  29:31.3 (50)  4:12:53.6  
67.   Jani Ylisaukko-Oja Arctic Athletics Rovaniemi  FIN  9:00:00      3:43:40.6 (68)  29:28.0 (48)  4:13:08.6  
68.   Juho Kämäräinen Team Vision  FIN  9:00:00   2:56:08.6 (45)  3:38:50.0 (60)  38:09.2 (229)  4:16:59.3  
69.   Arto Pauna oulainen  FIN  9:00:00   3:04:11.4 (66)  3:46:30.5 (70)  30:42.7 (68)  4:17:13.2  
70.   Juhani Timmerbacka Muonion Tunturi-Veikot  FIN  9:00:00   3:07:54.5 (79)  3:47:54.1 (79)  29:22.9 (45)  4:17:17.0  
71.   Ari Säisä Vieremän Koitto  FIN  9:00:00   3:07:43.2 (72)  3:47:48.7 (77)  29:29.8 (49)  4:17:18.6  
72.   Mika Ilmarinen Sininen Latu  FIN  9:00:00   3:07:42.7 (71)  3:47:49.6 (78)  29:48.2 (53)  4:17:37.8  
73.   Tuomas Liikavainio Muonion Kiri 2  FIN  9:00:00   3:07:41.2 (68)  3:47:44.7 (72)  30:08.8 (59)  4:17:53.5  
74.   Jukka Liuha Vuokatti Hiihto Team 25.-26.3.2  FIN  9:00:00   3:07:41.7 (69)  3:47:45.6 (73)  30:13.9 (60)  4:17:59.5  
75.   Tuomo Pesonen Keminmaa  FIN  9:00:00   3:07:52.4 (76)  3:47:55.4 (81)  30:06.5 (57)  4:18:01.9  
76.   Miikka Raivio Virtain Urheilijat / Pirkanmaan  FIN  9:00:00   3:07:42.2 (70)  3:47:45.6 (73)  30:25.7 (62)  4:18:11.4  
77.   Ilmo Pulkkinen Pihkaposket  FIN  9:00:00   3:04:45.8 (67)  3:46:54.7 (71)  31:21.7 (87)  4:18:16.5  
78.   Mika Tohmola Muonion Kiri Team 1  FIN  9:00:00   3:07:53.0 (77)  3:47:47.7 (75)  30:39.0 (66)  4:18:26.8  
79.   Petteri Arovainio Metsähallitus  FIN  9:00:00   3:07:53.4 (78)  3:47:47.8 (76)  30:59.5 (81)  4:18:47.4  
80.   Simo Turunen RajaMatti  FIN  9:00:00      3:49:01.4 (83)  30:53.3 (79)  4:19:54.8  
81.   Tuomas Säily Iisalmen Visa  FIN  9:00:00   3:01:14.0 (63)  3:44:58.0 (69)  35:23.9 (166)  4:20:21.9  
82.   Jarkko Kantola Team Vision  FIN  9:00:00   3:07:46.8 (73)  3:47:57.2 (82)  32:50.4 (114)  4:20:47.7  
83.   Lauri Peltoniemi Sormisen säätiö  FIN  9:00:00   3:07:50.9 (74)  3:47:54.8 (80)  34:54.8 (163)  4:22:49.6  
84.   Keijo Vehkakoski Jämsänkosken Ilves  FIN  9:00:00   3:12:31.4 (83)  3:54:06.8 (85)  30:44.6 (70)  4:24:51.5  
85.   Jarmo Kuusitaipale Kontiolahden Urheilijat  FIN  9:00:00   3:12:39.5 (85)  3:54:11.9 (89)  30:40.2 (67)  4:24:52.1  
86.   Magnus Pounu Kuttainen IF  SWE  9:00:00   3:12:31.9 (84)  3:54:11.5 (87)  31:00.5 (82)  4:25:12.0  
87.   Marko Helminen   FIN  9:00:00   3:12:30.4 (82)  3:54:10.3 (86)  31:27.9 (88)  4:25:38.3  
88.   Jaakko Kallunki Kiveskujan Kilske  FIN  9:00:00   3:09:08.4 (80)  3:54:11.6 (88)  32:01.7 (102)  4:26:13.3  
89.   Ville Keränen Team Electrofit  FIN  9:00:00   3:13:16.0 (87)  3:56:10.5 (93)  30:21.3 (61)  4:26:31.9  
90.   Matti Vuollo   FIN  9:00:00   3:15:06.2 (89)  3:56:09.0 (91)  30:50.4 (76)  4:26:59.4  
91.   Janne Karhu Team Vision  FIN  9:00:00   3:15:06.7 (90)  3:56:09.0 (91)  30:50.7 (77)  4:26:59.7  
92.   Paavo Hakanen TERÄSPAALU.FI  FIN  9:00:00   3:12:29.3 (81)  3:54:15.5 (90)  33:25.0 (121)  4:27:40.6  
93.   Jussi Manninen Team Sportia Äkäslompolo  FIN  9:00:00   3:07:51.4 (75)  3:53:23.0 (84)  34:50.3 (160)  4:28:13.4  
94.   Tomi Savolainen Juoksija-lehti  FIN  9:00:00   3:15:07.8 (91)  3:57:22.3 (95)  30:56.7 (80)  4:28:19.1  
95.   Sami Lapinniemi Muonion Kiri 2  FIN  9:00:00   3:15:19.3 (92)  3:57:25.5 (96)  31:49.5 (98)  4:29:15.0  
96.   Antti-Jussi Pylkkänen Keravan Urheilijat  FIN  9:00:00   3:13:13.5 (86)  3:57:20.1 (94)  32:52.6 (115)  4:30:12.7  
97.   Juha Riihimäki   FIN  9:00:00   3:19:23.7 (103)  3:59:29.6 (101)  30:45.9 (71)  4:30:15.5  
98.   Anni-Kaisa Saari Ylivieskan Kuula  FIN  9:00:00   3:15:22.4 (94)  4:01:01.5 (105)  30:08.4 (58)  4:31:09.9  
99.   Ari Kittilä Team Lapponia  FIN  9:00:00   3:18:45.2 (97)  3:59:19.2 (100)  31:56.2 (100)  4:31:15.5  
100.   Marko Halttunen Pennalanranta Oy  FIN  9:00:00   3:15:23.9 (95)  3:58:13.2 (98)  33:05.7 (116)  4:31:19.0  
101.   Mika Sieppi Muonion Kiri 3  FIN  9:00:00   3:15:20.4 (93)  3:58:14.4 (99)  33:09.7 (117)  4:31:24.2  
102.   Elisa Pelttari Hierontaykköset Ski Team  FIN  9:00:00   3:19:11.1 (99)  4:00:58.7 (102)  30:51.6 (78)  4:31:50.4  
103.   Sakari Alaoja Väinölän ja Kesärannan mökit  FIN  9:00:00   3:14:34.1 (88)  3:58:12.0 (97)  34:22.4 (143)  4:32:34.4  
104.   Veli Alakastari   FIN  9:00:00   3:19:13.1 (100)  4:01:00.7 (104)  31:58.1 (101)  4:32:58.8  
105.   Marja Paatero   FIN  9:00:00   3:19:26.7 (105)  4:01:00.0 (103)  32:07.7 (103)  4:33:07.7  
106.   Mikko Turunen   FIN  9:00:00   3:20:31.2 (111)  4:02:07.7 (111)  31:13.1 (83)  4:33:20.8  
107.   Timo Vartiainen   FIN  9:00:00   3:20:22.0 (109)  4:02:03.1 (109)  31:18.6 (84)  4:33:21.7  
108.   Arttu Tahvanainen Joensuun Kataja  FIN  9:00:00   3:19:28.3 (106)  4:01:48.8 (107)  31:34.7 (93)  4:33:23.6  
109.   Timo Korhonen Hankasalmen Hanka  FIN  9:00:00   3:20:22.9 (110)  4:02:05.9 (110)  31:33.3 (92)  4:33:39.3  
110.   Seppo Koivisto LohKu  FIN  9:00:00   3:19:33.3 (107)  4:01:47.8 (106)  33:11.6 (118)  4:34:59.5  
111.   Riku Lehtonen Saarijärven Pullistus  FIN  9:00:00   3:19:20.6 (101)  4:01:49.2 (108)  33:19.2 (119)  4:35:08.5  
112.   Jukka Sorvoja Video-Ville  FIN  9:00:00   3:21:07.5 (113)  4:04:51.6 (117)  31:30.1 (89)  4:36:21.8  
113.   Jani Jussila   FIN  9:00:00   3:21:12.1 (115)  4:04:51.1 (115)  31:32.4 (91)  4:36:23.5  
113.   Pauli Ranta Muonion Kiri 3  FIN  9:00:00   3:19:22.7 (102)  4:02:42.4 (112)  33:41.0 (125)  4:36:23.5  
115.   Niklaus Zippert Hopp Schwiiz! - Heija Sveitsi!  SUI  9:00:00   3:21:07.7 (114)  4:04:49.6 (114)  31:44.4 (97)  4:36:34.0  
116.   René Guler   SUI  9:00:00   3:18:55.3 (98)  4:04:57.0 (119)  31:37.5 (94)  4:36:34.6  
117.   Jani Sarkkinen   FIN  9:00:00   3:19:55.7 (108)  4:04:58.3 (121)  32:28.4 (108)  4:37:26.8  
118.   Timo Kannasvuo MT-V Muonio  FIN  9:00:00   3:21:17.2 (116)  4:04:51.3 (116)  32:47.4 (113)  4:37:38.8  
119.   Mikael Olsson Kuttainen if  SWE  9:00:00   3:20:38.1 (112)  4:04:57.1 (120)  32:42.0 (110)  4:37:39.1  
120.   Jimmy Pikkarainen   SWE  9:00:00   3:19:25.7 (104)  4:04:54.4 (118)  33:32.3 (122)  4:38:26.8  
121.   Nina Mäki Jämsänkosken Ilves  FIN  9:00:00   3:25:48.3 (131)  4:07:43.8 (127)  31:53.0 (99)  4:39:36.8  
122.   Hanna-Reetta Rahko   FIN  9:00:00   3:25:49.4 (132)  4:07:46.9 (131)  32:14.7 (105)  4:40:01.6  
123.   Mika Ojala   FIN  9:00:00   3:22:41.8 (119)  4:07:22.7 (122)  32:44.7 (111)  4:40:07.5  
124.   Jukka Hinttala   FIN  9:00:00   3:25:51.9 (133)  4:07:45.8 (128)  32:22.9 (106)  4:40:08.8  
125.   Mikko Lahti Espoon Tapiot  FIN  9:00:00   3:22:38.3 (118)  4:07:23.1 (123)  32:47.1 (112)  4:40:10.2  
126.   Emmi-Juulia Hirviniemi Pakilan Veto  FIN  9:00:00   3:24:22.5 (129)  4:08:07.5 (135)  32:11.8 (104)  4:40:19.3  
127.   Turkka Raivio Virtain Urheilijat  FIN  9:00:00   3:22:37.3 (117)  4:07:49.2 (133)  32:41.6 (109)  4:40:30.8  
128.   Turo Terho   FIN  9:00:00   3:23:07.6 (126)  4:07:26.3 (124)  33:37.7 (124)  4:41:04.1  
129.   Philippe Morel   FRA  9:00:00   3:18:31.1 (96)  4:04:14.1 (113)  36:57.8 (207)  4:41:12.0  
130.   Mika Saarinen Sysmän Sisu Team Hapokkaat  FIN  9:00:00   3:22:49.9 (122)  4:07:37.6 (125)  34:06.9 (135)  4:41:44.6  
131.   Ove Pounu Kuttainen IF  SWE  9:00:00   3:23:00.0 (125)  4:07:46.2 (129)  34:12.4 (136)  4:41:58.7  
132.   Samuli Heikkilä Suomen Turvasuojaus Oy  FIN  9:00:00   3:22:51.4 (123)  4:07:46.3 (130)  34:19.1 (141)  4:42:05.5  
133.   Markus Luokkanen   FIN  9:00:00   3:22:52.5 (124)  4:07:47.9 (132)  34:18.3 (140)  4:42:06.2  
134.   Mikko Rönkkö   FIN  9:00:00   3:22:46.4 (120)  4:07:52.2 (134)  35:39.0 (172)  4:43:31.2  
135.   Marko Ruokokoski Muonion Kiri 3  FIN  9:00:00   3:22:47.4 (121)  4:07:37.9 (126)  35:54.8 (178)  4:43:32.8  
136.   Martti Malinen Pihkaposket  FIN  9:00:00   3:25:54.9 (135)  4:12:04.1 (138)  34:24.2 (144)  4:46:28.3  
137.   Antti Hänninen Haapaveden urheilijat  FIN  9:00:00   3:24:20.5 (128)  4:11:57.4 (137)  36:21.7 (194)  4:48:19.1  
138.   Marjut Turunen RajaMatti  FIN  9:00:00      4:14:51.4 (141)  33:57.0 (130)  4:48:48.4  
139.   Jyrki M. Anttila Hämmeen armottomat lykkijät  FIN  9:00:00   3:24:06.2 (127)  4:11:21.5 (136)  37:33.6 (223)  4:48:55.1  
140.   Arto Karjalainen   FIN  9:00:00   3:24:25.1 (130)  4:13:14.4 (140)  36:02.0 (185)  4:49:16.4  
141.   Kirill Kovalko   RUS  9:00:00   3:25:52.9 (134)  4:13:13.4 (139)  36:11.6 (186)  4:49:25.1  
142.   Arto Kytölä Japoyhtiöt Alajärvi  FIN  9:00:00   3:30:51.2 (138)  4:16:52.4 (144)  33:45.6 (126)  4:50:38.1  
143.   Risto Haverinen   FIN  9:00:00   3:29:16.9 (136)  4:14:52.9 (142)  35:53.1 (176)  4:50:46.1  
144.   Adam Herd   AUS  9:00:00   3:31:08.4 (139)  4:16:13.1 (143)  34:44.4 (154)  4:50:57.5  
145.   Mika Kemi   FIN  9:00:00   3:34:25.2 (149)  4:19:08.7 (145)  33:54.5 (128)  4:53:03.2  
146.   Aki Vanne   FIN  9:00:00   3:33:27.4 (146)  4:19:19.2 (149)  34:12.6 (137)  4:53:31.8  
147.   Vesa Maani   FIN  9:00:00   3:30:25.9 (137)  4:19:15.6 (148)  34:37.6 (151)  4:53:53.3  
148.   Janne Muotka Muonion Kiri 4  FIN  9:00:00   3:31:56.5 (141)  4:19:13.4 (147)  34:45.5 (155)  4:53:58.9  
149.   Ville Pylkkänen Juvan Urheilijat  FIN  9:00:00   3:34:26.2 (150)  4:19:21.7 (151)  35:43.1 (174)  4:55:04.9  
150.   Janne Kotaniemi Sportia Ylitornio  FIN  9:00:00   3:33:28.4 (147)  4:19:12.8 (146)  36:18.0 (191)  4:55:30.9  
151.   Markus Ronkainen Auran möykyt  FIN  9:00:00   3:32:12.3 (142)  4:19:20.1 (150)  37:05.5 (211)  4:56:25.7  
152.   Juha Sipponen   FIN  9:00:00   3:33:56.3 (148)  4:21:47.4 (158)  34:43.6 (153)  4:56:31.0  
153.   Mikko Autti   FIN  9:00:00   3:35:09.8 (151)  4:20:58.7 (156)  36:17.4 (190)  4:57:16.2  
154.   Per Sandgren   SWE  9:00:00   3:37:29.6 (157)  4:23:10.4 (160)  34:13.9 (138)  4:57:24.3  
155.   Pekka Nieminen Tuonelan Maraton Hiihtäjät  FIN  9:00:00   3:37:21.0 (156)  4:23:12.3 (162)  34:18.0 (139)  4:57:30.3  
156.   Matti Kuosmanen   FIN  9:00:00   3:37:30.0 (158)  4:23:11.4 (161)  34:19.7 (142)  4:57:31.2  
157.   Grond Reto   SUI  9:00:00   3:32:18.4 (143)  4:20:06.5 (152)  38:13.9 (230)  4:58:20.4  
158.   Eero Kukkonen   FIN  9:00:00   3:37:55.9 (160)  4:24:39.1 (166)  33:57.9 (131)  4:58:37.0  
159.   Rasmus Vikström Sportia Ylitornio  FIN  9:00:00   3:32:22.9 (144)  4:20:21.2 (153)  38:28.5 (235)  4:58:49.7  
160.   Harri Juntunen Ruhtinan Urheilijat  FIN  9:00:00   3:45:33.9 (189)  4:28:54.1 (171)  30:00.2 (56)  4:58:54.4  
161.   Ari-Pekka Koivisto Rajan esikunta  FIN  9:00:00   3:32:48.3 (145)  4:22:27.8 (159)  36:40.7 (201)  4:59:08.5  
162.   Tuukka Taipale Suomen Pankin Urheiluseura  FIN  9:00:00   3:39:36.2 (163)  4:26:49.9 (168)  33:24.1 (120)  5:00:14.1  
163.   Arimo Matarmaa Koney  FIN  9:00:00   3:35:11.8 (152)  4:20:48.5 (154)  39:41.3 (264)  5:00:29.8  
164.   Jarno Matarmaa   FIN  9:00:00   3:35:15.3 (153)  4:20:49.0 (155)  39:41.4 (265)  5:00:30.4  
165.   Joona Eskelinen   FIN  9:00:00   3:37:00.2 (155)  4:24:27.9 (164)  36:18.0 (191)  5:00:45.9  
166.   Martin Meyer Sandoz Conzept  FIN  9:00:00      4:26:50.8 (169)  34:02.3 (134)  5:00:53.2  
167.   Jari Siitonen OC Puisto  FIN  9:00:00   3:31:48.0 (140)  4:20:59.7 (157)  39:55.8 (268)  5:00:55.5  
168.   Heikki Kangas Tuonelan Maraton Hiihtäjät  FIN  9:00:00   3:37:32.6 (159)  4:24:24.8 (163)  37:21.8 (221)  5:01:46.7  
169.   Erkki Oinaskallio   FIN  9:00:00   3:36:58.6 (154)  4:24:28.3 (165)  37:21.0 (219)  5:01:49.3  
170.   Reijo Huhtinen   SWE  9:00:00   3:38:53.7 (161)  4:25:54.1 (167)  35:58.4 (183)  5:01:52.6  
171.   Matias Salonen Sysmän Sisu Team Hapokkaat  FIN  9:00:00   3:41:38.9 (166)  4:29:50.5 (175)  33:56.9 (129)  5:03:47.5  
172.   Joose Toivola FATMA  FIN  9:00:00   3:44:25.3 (175)  4:29:56.2 (178)  33:54.2 (127)  5:03:50.5  
173.   Harri Leppihalme Ikaalinen  FIN  9:00:00   3:44:33.0 (176)  4:28:59.7 (172)  34:52.4 (161)  5:03:52.1  
174.   Lauri Säippä   FIN  9:00:00   3:44:48.9 (179)  4:29:52.3 (177)  33:59.9 (133)  5:03:52.2  
175.   Päivi Loukusa   FIN  9:00:00   3:39:35.7 (162)  4:27:32.7 (170)  36:49.8 (205)  5:04:22.6  
176.   Juha Lampinen Sysmän Sisu Team Hapokkaat  FIN  9:00:00   3:41:37.9 (164)  4:29:50.4 (174)  34:38.3 (152)  5:04:28.8  
177.   Lassi Vitikka Pirttiselän Karhut  FIN  9:00:00   3:44:19.6 (173)  4:29:56.6 (179)  34:32.5 (148)  5:04:29.2  
178.   Pauli Lapinkangas Fazer Oulu  FIN  9:00:00   3:43:45.5 (172)  4:30:00.4 (180)  35:26.9 (167)  5:05:27.4  
179.   Timo Salonen Sysmän Sisu  FIN  9:00:00   3:41:38.3 (165)  4:29:47.8 (173)  35:43.0 (173)  5:05:30.8  
180.   Timo Hellberg Kirjakkalan Alku  FIN  9:00:00   3:41:40.4 (167)  4:29:50.6 (176)  35:58.0 (180)  5:05:48.6  
181.   Jarkko Oksanen   FIN  9:00:00   3:45:30.8 (188)  4:32:14.9 (186)  34:27.7 (146)  5:06:42.6  
182.   Tuomas Helistö   FIN  9:00:00   3:45:20.3 (183)  4:32:21.5 (192)  34:27.5 (145)  5:06:49.1  
183.   Jan Donner   FIN  9:00:00   3:45:17.8 (181)  4:32:22.1 (193)  34:27.7 (146)  5:06:49.8  
184.   Merle Soppela   FIN  9:00:00   3:45:21.3 (184)  4:32:15.9 (187)  34:36.1 (150)  5:06:52.0  
185.   Anu Junnila Passion Adventure  FIN  9:00:00   3:46:49.3 (197)  4:32:17.4 (188)  34:35.6 (149)  5:06:53.0  
186.   Erik Kirikmäe   EST  9:00:00   3:45:29.4 (187)  4:32:13.5 (185)  34:49.4 (159)  5:07:02.9  
187.   Heidi Korva Team Communike.fi  FIN  9:00:00   3:45:46.0 (192)  4:32:20.4 (190)  34:47.5 (156)  5:07:07.9  
188.   Katri Kynkäänniemi Team Kolibrit  FIN  9:00:00   3:44:55.4 (180)  4:32:23.7 (194)  34:48.5 (157)  5:07:12.3  
189.   Ari Pajala   FIN  9:00:00   3:43:43.5 (171)  4:30:50.6 (181)  36:38.6 (199)  5:07:29.2  
190.   Antti Saarinen   FIN  9:00:00   3:44:21.8 (174)  4:31:30.7 (182)  36:18.6 (193)  5:07:49.4  
191.   J-F Maion Team Communike.fi  FIN  9:00:00   3:45:35.4 (190)  4:32:25.7 (195)  35:35.4 (169)  5:08:01.2  
192.   Markku Nikki Sysmän Sisu  FIN  9:00:00   3:44:47.2 (177)  4:32:10.4 (184)  35:58.3 (182)  5:08:08.8  
193.   Mikko Taponen Nummela  FIN  9:00:00   3:47:25.3 (199)  4:34:11.6 (202)  33:58.1 (132)  5:08:09.7  
194.   Reijo Jylhä Team Lapponia  FIN  9:00:00   3:45:24.8 (185)  4:32:18.8 (189)  35:54.8 (178)  5:08:13.7  
195.   Jarmo Juntura Team Lapponia  FIN  9:00:00   3:45:26.3 (186)  4:32:20.4 (190)  35:53.6 (177)  5:08:14.0  
196.   Mika Kuure Sportia Ylitornio  FIN  9:00:00   3:42:30.5 (169)  4:31:37.5 (183)  36:40.4 (200)  5:08:17.9  
197.   Mervi Savolainen Etelä-Helsingin Pulkka  FIN  9:00:00   3:45:19.3 (182)  4:33:14.9 (196)  35:06.0 (164)  5:08:21.0  
198.   Ari Matkaselkä urheilujakone.fi  FIN  9:00:00   3:44:48.3 (178)  4:33:38.9 (200)  35:38.6 (171)  5:09:17.6  
199.   Juha Tolonen Hankasalmen Hanka  FIN  9:00:00   3:45:48.0 (193)  4:33:22.8 (197)  36:43.9 (202)  5:10:06.7  
200.   Riku Tuuha Wuoksen Juoksu  FIN  9:00:00   3:46:03.7 (194)  4:33:45.6 (201)  36:27.5 (195)  5:10:13.1  
201.   Thomas Ekström Muonion Kiri  FIN  9:00:00   3:45:38.5 (191)  4:33:36.7 (199)  36:55.6 (206)  5:10:32.3  
202.   Lasse Pätsi   FIN  9:00:00   3:42:29.4 (168)  4:33:28.6 (198)  37:19.5 (218)  5:10:48.1  
203.   Urs Fassbind   SUI  9:00:00   3:46:11.3 (195)  4:34:30.6 (203)  37:07.6 (212)  5:11:38.3  
204.   Maaret Mattila PLP  FIN  9:00:00   3:49:12.0 (207)  4:36:49.7 (209)  34:48.9 (158)  5:11:38.7  
205.   Ritva Heikkala Auran möykyt  FIN  9:00:00   3:47:45.5 (202)  4:35:39.8 (205)  35:58.9 (184)  5:11:38.8  
206.   Heikki Ulmanen Tampereen Palokunnan Urheilijat  FIN  9:00:00   3:47:34.4 (200)  4:35:47.4 (206)  36:48.6 (204)  5:12:36.1  
207.   Juhani Krankka Pöheikon Liuku2  FIN  9:00:00   3:46:17.4 (196)  4:36:46.1 (207)  36:44.8 (203)  5:13:30.9  
208.   Ari Leppänen Polvijärven vauhti  FIN  9:00:00   3:47:17.7 (198)  4:35:20.8 (204)  38:18.4 (231)  5:13:39.2  
209.   Tero Era   FIN  9:00:00   3:47:42.5 (201)  4:36:47.4 (208)  36:59.7 (209)  5:13:47.2  
210.   Santeri Hänninen Arctic Triathlon  FIN  9:00:00   3:48:10.9 (203)  4:38:09.2 (215)  35:38.4 (170)  5:13:47.7  
211.   Régis Jourdan Sandoz Concept  FRA  9:00:00   3:50:11.2 (212)  4:38:34.2 (216)  35:34.3 (168)  5:14:08.6  
212.   Heini Deppeler   SUI  9:00:00   3:48:20.2 (204)  4:38:06.6 (213)  36:13.1 (188)  5:14:19.7  
213.   Kari Rajala   FIN  9:00:00   3:49:23.6 (208)  4:38:04.8 (212)  36:15.9 (189)  5:14:20.7  
214.   Asko Räikkä A-Katsastus  FIN  9:00:00   3:49:59.0 (210)  4:38:08.7 (214)  36:35.6 (198)  5:14:44.3  
215.   Simo Hirvimäki   FIN  9:00:00      4:37:44.0 (211)  38:00.0 (226)  5:15:44.0  
216.   Peter Holenweg Sandoz Concept  SUI  9:00:00   3:52:34.0 (221)  4:41:38.9 (222)  34:53.9 (162)  5:16:32.9  
217.   Seppo Tuomisto Kyrös-Rasti  FIN  9:00:00   3:50:05.2 (211)  4:39:39.7 (217)  37:23.3 (222)  5:17:03.0  
218.   Ari Niittymäki KYY  FIN  9:00:00   3:50:25.8 (216)  4:39:41.5 (218)  38:05.0 (227)  5:17:46.5  
219.   Jouko Peipinen Hämmeen armottomat lykkijät  FIN  9:00:00   3:42:48.7 (170)  4:37:32.2 (210)  41:14.8 (295)  5:18:47.1  
220.   Glenn Asplund Soppero SF  SWE  9:00:00   3:50:24.0 (215)  4:39:55.8 (220)  39:16.7 (248)  5:19:12.5  
221.   Marina Ivanova SK Vuoksi  RUS  9:00:00   3:56:43.1 (231)  4:43:29.9 (230)  35:48.2 (175)  5:19:18.1  
222.   Jussi Sario Pääskylänrinteen Ponnistus  FIN  9:00:00   3:54:09.4 (223)  4:42:20.6 (227)  37:08.7 (214)  5:19:29.4  
223.   Vilho Varonen   FIN  9:00:00   3:54:25.6 (225)  4:42:35.5 (229)  37:21.4 (220)  5:19:56.9  
224.   Janne Saavalainen   FIN  9:00:00   3:51:54.7 (218)  4:41:56.3 (226)  38:42.3 (239)  5:20:38.6  
225.   Jouko Liinamaa   FIN  9:00:00   3:51:54.9 (219)  4:42:33.7 (228)  38:07.4 (228)  5:20:41.2  
226.   Juha Kerojoki Pöheikon Liuku1  FIN  9:00:00   3:49:11.4 (206)  4:41:54.4 (225)  39:03.2 (242)  5:20:57.6  
227.   Tellervo Ylimartimo   FIN  9:00:00   3:49:56.0 (209)  4:39:53.5 (219)  41:06.2 (294)  5:20:59.7  
228.   Topias Korkala Glascon Oy  FIN  9:00:00   3:48:44.6 (205)  4:41:52.5 (224)  39:08.8 (246)  5:21:01.3  
229.   Tytti Pelkonen Hämmeen armottomat lykkijät  FIN  9:00:00   3:50:15.3 (213)  4:40:52.5 (221)  40:53.8 (286)  5:21:46.4  
230.   Oiva Mursu   FIN  9:00:00   3:50:23.8 (214)  4:41:50.5 (223)  40:00.5 (269)  5:21:51.1  
231.   Eero Lampela Tuonelan Maraton Hiihtäjät  FIN  9:00:00   3:56:40.6 (230)  4:46:26.4 (235)  37:13.1 (216)  5:23:39.6  
232.   Aki Viitanen Tampereen Voimanostajat ry.  FIN  9:00:00   3:56:13.2 (228)  4:46:32.0 (236)  37:10.0 (215)  5:23:42.0  
233.   Aleksi Kärkkäinen   FIN  9:00:00   3:56:10.7 (227)  4:46:32.6 (237)  37:14.1 (217)  5:23:46.7  
234.   Juha Rantala   FIN  9:00:00   4:00:22.8 (243)  4:48:32.7 (242)  35:58.0 (180)  5:24:30.8  
235.   Olli Mäkelä   FIN  9:00:00   4:00:25.8 (244)  4:48:32.4 (241)  37:01.0 (210)  5:25:33.4  
236.   Kimmo Alajeesiö   FIN  9:00:00   3:50:55.3 (217)  4:44:32.9 (231)  41:25.8 (301)  5:25:58.8  
237.   Janne Järviö Sysmän Sisu  FIN  9:00:00   3:55:34.0 (226)  4:46:25.9 (234)  39:36.8 (260)  5:26:02.7  
238.   Lasse Lahtela Hierontaykköset Ski team  FIN  9:00:00   4:01:59.9 (250)  4:49:45.9 (248)  36:29.9 (196)  5:26:15.9  
239.   Tommi Mäntymäki Putki-Heikkilä Oy  FIN  9:00:00   4:02:00.4 (251)  4:49:46.2 (249)  36:30.6 (197)  5:26:16.9  
240.   Tero Parikka   FIN  9:00:00   3:54:25.0 (224)  4:46:24.8 (233)  40:46.7 (283)  5:27:11.5  
241.   Tuomo Niskanen   FIN  9:00:00   3:57:40.3 (233)  4:48:31.0 (240)  39:06.5 (243)  5:27:37.5  
242.   Mikko Niska   FIN  9:00:00   3:52:22.7 (220)  4:46:42.6 (238)  41:02.8 (291)  5:27:45.5  
243.   Juuso Holstein Lapland Hotels  FIN  9:00:00   3:58:41.4 (240)  4:49:59.2 (250)  37:49.5 (224)  5:27:48.7  
244.   Mikko Hyvärinen Tuonelan Maraton Hiihtäjät  FIN  9:00:00   3:57:57.0 (234)  4:48:13.8 (239)  39:37.3 (262)  5:27:51.2  
245.   Markku Laamanen Järvenpää  FIN  9:00:00   4:00:31.3 (245)  4:49:21.6 (247)  38:30.5 (236)  5:27:52.2  
246.   Leena Aalto   FIN  9:00:00   3:58:13.6 (235)  4:50:01.9 (251)  37:53.5 (225)  5:27:55.5  
247.   Antti Niemelä Porvoo  FIN  9:00:00   4:01:34.0 (247)  4:51:02.1 (252)  36:58.9 (208)  5:28:01.0  
248.   Antti Pasanen   FIN  9:00:00   3:59:01.2 (241)  4:51:03.7 (253)  37:08.4 (213)  5:28:12.2  
249.   Arto Maunu Takajärven Tykittäjät  FIN  9:00:00   3:58:37.4 (238)  4:49:21.1 (246)  39:17.9 (249)  5:28:39.1  
250.   Jani Vestenius Takajärven Tykittäjät  FIN  9:00:00   3:58:35.3 (237)  4:49:18.7 (244)  39:20.5 (251)  5:28:39.2  
251.   Jari Kivakka Takajärven Tykittäjät  FIN  9:00:00   3:58:33.8 (236)  4:49:17.9 (243)  39:21.4 (252)  5:28:39.4  
252.   Jukka Rajanen Takajärven Tykittäjät  FIN  9:00:00   3:58:38.9 (239)  4:49:20.0 (245)  39:19.7 (250)  5:28:39.7  
253.   Onni Tiiperi Kiviranta  FIN  9:00:00   3:53:26.3 (222)  4:46:19.2 (232)  42:45.3 (322)  5:29:04.6  
254.   Olli Tiirola Pöheikon Liuku1  FIN  9:00:00   4:01:35.5 (248)  4:51:11.6 (255)  39:31.9 (257)  5:30:43.6  
255.   Pekka Mauno Hierontaykköset Ski team  FIN  9:00:00   4:01:37.6 (249)  4:51:09.6 (254)  40:07.3 (272)  5:31:16.9  
256.   Eero Moilanen Team Vision  FIN  9:00:00   4:01:30.9 (246)  4:51:26.9 (256)  40:16.4 (273)  5:31:43.4  
257.   Tanja Kangosjärvi Muonion Kiri Team 1  FIN  9:00:00   3:59:38.1 (242)  4:51:33.3 (258)  41:22.6 (299)  5:32:55.9  
258.   Paavo Niskanen   FIN  9:00:00   4:02:15.7 (252)  4:55:22.7 (260)  38:57.7 (241)  5:34:20.4  
259.   Katja Matkaselkä urheilujakone.fi  FIN  9:00:00   4:06:15.4 (256)  4:55:55.4 (261)  38:27.1 (234)  5:34:22.6  
260.   Matti Kähkönen Tornion Pirkat  FIN  9:00:00   4:06:26.5 (257)  4:56:15.5 (262)  39:52.9 (267)  5:36:08.5  
261.   Jari Makkonen Muonion Kiri 4  FIN  9:00:00   3:56:35.0 (229)  4:52:46.2 (259)  43:33.8 (329)  5:36:20.1  
262.   Klaus Uusipaasto Jämin Jänne  FIN  9:00:00   3:56:44.6 (232)  4:51:31.6 (257)  45:51.6 (346)  5:37:23.3  
263.   Esa Vuorio Sysmän Sisu  FIN  9:00:00   4:05:46.5 (255)  4:58:51.4 (263)  38:43.8 (240)  5:37:35.3  
264.   Simone Kagerbauer   GER  9:00:00   4:07:24.5 (258)  4:59:27.4 (268)  38:24.0 (233)  5:37:51.5  
265.   Armin Podtschaske Langdorf  GER  9:00:00   4:07:26.5 (259)  4:59:29.1 (269)  38:31.6 (237)  5:38:00.7  
266.   Satu Salokannel Halikon Hakoniskat  FIN  9:00:00   4:07:34.3 (260)  4:59:23.7 (266)  38:37.2 (238)  5:38:01.0  
267.   Jorma Kestilä Roi maratonhiihtäjät  FIN  9:00:00   4:07:47.7 (262)  4:59:31.2 (270)  39:12.8 (247)  5:38:44.1  
268.   Claudia Kraft   SUI  9:00:00   4:07:47.5 (261)  4:59:24.1 (267)  39:32.0 (258)  5:38:56.1  
269.   Jari Kangosjärvi Laplands Hotels  FIN  9:00:00   4:05:34.9 (254)  4:59:04.4 (264)  40:06.1 (271)  5:39:10.6  
270.   Kai Huuhka   FIN  9:00:00   4:07:50.5 (263)  4:59:56.6 (271)  39:33.2 (259)  5:39:29.8  
271.   Pentti Reponiemi M T-V  FIN  9:00:00   4:03:05.6 (253)  4:59:08.6 (265)  41:02.9 (292)  5:40:11.5  
272.   Maija Korkala   FIN  9:00:00   4:11:57.3 (267)  5:02:56.7 (274)  38:23.1 (232)  5:41:19.8  
273.   Sanna Elevaara   FIN  9:00:00   4:10:22.4 (264)  5:01:21.0 (272)  40:01.6 (270)  5:41:22.7  
274.   Mervi Päätalo Imatran urheilijat  FIN  9:00:00   4:11:51.7 (266)  5:02:55.5 (273)  39:28.9 (256)  5:42:24.4  
275.   Tero Takalo   FIN  9:00:00      5:03:23.6 (276)  40:44.4 (282)  5:44:08.1  
276.   Jukka Uusitalo Team Electofit  FIN  9:00:00   4:11:11.1 (265)  5:03:01.9 (275)  41:30.6 (302)  5:44:32.5  
277.   Veikko Turunpää Riihimäen Kiista-Veikot  FIN  9:00:00   4:22:31.1 (302)  5:09:29.1 (282)  35:14.5 (165)  5:44:43.7  
278.   Jukka Pietarila Pöheikon Liuku1  FIN  9:00:00   4:15:45.8 (275)  5:08:31.8 (281)  39:08.1 (245)  5:47:39.9  
279.   Harri Kuisma   FIN  9:00:00   4:14:00.3 (271)  5:07:34.0 (277)  40:49.3 (284)  5:48:23.4  
280.   Markku Reponiemi Muonion Kiri 4  FIN  9:00:00   4:13:19.9 (268)  5:07:44.0 (278)  42:10.1 (307)  5:49:54.1  
281.   Boris Petroff Biathlon ski club Montesson  FRA  9:00:00   4:14:27.1 (272)  5:07:55.5 (279)  42:14.6 (310)  5:50:10.2  
282.   Harald Kraft   SUI  9:00:00   4:13:46.2 (270)  5:07:58.1 (280)  42:14.2 (308)  5:50:12.3  
283.   José Ignacio Cembellín   SPA  9:00:00   4:13:27.5 (269)  5:09:30.2 (283)  40:59.5 (290)  5:50:29.7  
284.   Vesa Jäntti   FIN  9:00:00   4:17:48.8 (280)  5:10:20.5 (285)  40:31.6 (276)  5:50:52.2  
285.   Olavi Salomaa   FIN  9:00:00   4:20:38.2 (289)  5:11:36.7 (291)  39:22.2 (253)  5:50:58.9  
285.   Jari Marjoniemi   FIN  9:00:00   4:19:51.8 (283)  5:11:31.1 (289)  39:27.7 (255)  5:50:58.9  
287.   Antti Piiparinen Hostel Cafe Koti  FIN  9:00:00   4:20:37.1 (288)  5:14:49.6 (300)  36:11.7 (187)  5:51:01.3  
288.   Piia Kokko Antimarathon Tours  FIN  9:00:00   4:15:44.3 (274)  5:09:43.3 (284)  41:32.5 (304)  5:51:15.9  
289.   Pentti Rautio Pyyra  FIN  9:00:00   4:19:20.1 (281)  5:11:34.0 (290)  40:24.5 (275)  5:51:58.6  
290.   Mia Miettinen   FIN  9:00:00   4:20:33.1 (287)  5:11:28.8 (288)  40:34.2 (278)  5:52:03.0  
291.   Raimo Saattonen Elimäen Vauhti  FIN  9:00:00   4:16:33.5 (276)  5:10:51.9 (286)  41:15.6 (296)  5:52:07.6  
292.   Teemu Saarni   FIN  9:00:00   4:22:29.0 (301)  5:13:22.8 (294)  39:52.1 (266)  5:53:14.9  
293.   Mikko Hatakka   FIN  9:00:00   4:20:43.7 (291)  5:14:03.7 (295)  39:27.6 (254)  5:53:31.3  
294.   Leena Peltonen   FIN  9:00:00   4:20:46.8 (292)  5:14:05.1 (296)  40:19.6 (274)  5:54:24.8  
295.   Jyrki Tiainen oulu  FIN  9:00:00   4:14:44.4 (273)  5:10:59.6 (287)  43:53.9 (333)  5:54:53.6  
296.   Sakari Järvelä Iin Urheilijat  FIN  9:00:00   4:25:16.1 (306)  5:14:39.0 (298)  40:39.5 (279)  5:55:18.5  
297.   Jukka Leppänen   FIN  9:00:00   4:17:45.3 (279)  5:12:31.7 (293)  43:00.3 (324)  5:55:32.0  
298.   Artti Antila   FIN  9:00:00   4:19:39.5 (282)  5:12:28.7 (292)  43:14.2 (325)  5:55:42.9  
299.   Markku Oikarinen   FIN  9:00:00   4:21:25.5 (297)  5:14:59.7 (301)  40:52.6 (285)  5:55:52.4  
300.   Henna Luokkanen   FIN  9:00:00   4:21:02.5 (295)  5:14:45.8 (299)  41:18.7 (298)  5:56:04.5  
301.   Miia Hannunen   FIN  9:00:00   4:20:22.3 (286)  5:17:05.6 (311)  39:07.7 (244)  5:56:13.3  
302.   Aimo Hassinen   FIN  9:00:00   4:21:02.8 (296)  5:15:45.2 (307)  40:31.7 (277)  5:56:17.0  
303.   Jorma Jolanki Lievestuoreen Kisa  FIN  9:00:00   4:21:00.5 (294)  5:14:07.2 (297)  42:16.0 (313)  5:56:23.3  
304.   Tusse Tallberg   FIN  9:00:00   4:24:19.8 (304)  5:16:49.6 (310)  39:37.4 (263)  5:56:27.0  
305.   Arto Moisanen Pöheikon Liuku2  FIN  9:00:00   4:20:16.7 (285)  5:15:12.4 (302)  41:22.8 (300)  5:56:35.3  
306.   Brigitte Howalt   SUI  9:00:00   4:21:46.4 (298)  5:15:58.7 (308)  41:40.0 (306)  5:57:38.8  
307.   Marc Streit   SUI  9:00:00   4:22:06.7 (299)  5:16:08.6 (309)  41:35.1 (305)  5:57:43.7  
308.   Jukka Romppainen Kadonneen Kunnon Metsästäjät  FIN  9:00:00   4:20:12.1 (284)  5:15:36.6 (306)  42:15.0 (312)  5:57:51.7  
309.   Hannu Kyllönen   FIN  9:00:00   4:20:54.9 (293)  5:15:24.9 (305)  43:28.9 (328)  5:58:53.8  
310.   Jukka Lehikoinen A-Vakuutus  FIN  9:00:00   4:16:42.0 (277)  5:15:23.8 (303)  44:29.2 (336)  5:59:53.0  
310.   Asko Sirkka Rauhalahden Ritarit  FIN  9:00:00   4:17:00.9 (278)  5:15:23.8 (303)  44:29.2 (336)  5:59:53.0  
312.   Jose Luis Llorente   SPA  9:00:00   4:25:59.6 (309)  5:19:12.6 (312)  40:57.1 (287)  6:00:09.7  
313.   Anne Staeves LT Schlurfschritt  GER  9:00:00   4:25:28.2 (307)  5:20:13.3 (315)  40:41.7 (280)  6:00:55.0  
314.   Niina Närhi Puumalan Hiihtäjät  FIN  9:00:00   4:25:04.4 (305)  5:20:00.0 (314)  41:32.1 (303)  6:01:32.1  
315.   Kati Rönkkö   FIN  9:00:00   4:26:17.9 (310)  5:20:20.2 (316)  41:16.4 (297)  6:01:36.6  
316.   Jukka Hasu   FIN  9:00:00   4:24:16.7 (303)  5:19:25.9 (313)  42:14.4 (309)  6:01:40.4  
317.   Mika Oja   FIN  9:00:00   4:22:08.2 (300)  5:20:25.6 (317)  42:20.4 (314)  6:02:46.1  
318.   Dmitry Shapochkin   RUS  9:00:00   4:20:42.7 (290)  5:20:46.1 (318)  42:29.0 (318)  6:03:15.2  
319.   Vesa Niskanen   FIN  9:00:00   4:25:52.6 (308)  5:20:49.3 (319)  42:27.4 (317)  6:03:16.7  
320.   Annukka Taljavirta   FIN  9:00:00   4:27:18.7 (312)  5:21:59.8 (321)  42:42.8 (320)  6:04:42.7  
321.   Aimo Taljavirta Järvenpään Pyöräilijät  FIN  9:00:00   4:27:20.3 (313)  5:21:59.1 (320)  42:43.7 (321)  6:04:42.9  
322.   Anna-Maija Voutilainen   FIN  9:00:00   4:28:38.2 (315)  5:27:00.2 (324)  39:36.8 (260)  6:06:37.0  
323.   Teija Mäkivuoti   FIN  9:00:00   4:26:44.4 (311)  5:23:37.7 (322)  46:25.6 (350)  6:10:03.3  
324.   Pauliina Kulha Sirkka  FIN  9:00:00   4:35:46.3 (321)  5:31:11.5 (328)  40:44.0 (281)  6:11:55.5  
325.   Jari Eira Hikihiipijät  FIN  9:00:00   4:27:27.8 (314)  5:26:47.2 (323)  45:27.9 (345)  6:12:15.1  
326.   Anne Paadar   FIN  9:00:00   4:35:44.8 (320)  5:31:44.1 (329)  41:04.5 (293)  6:12:48.6  
327.   Olli Ristimäki   FIN  9:00:00   4:31:54.3 (316)  5:29:23.3 (325)  43:55.4 (335)  6:13:18.7  
328.   Sanna Puhakka   FIN  9:00:00   4:33:00.7 (318)  5:30:46.1 (326)  44:33.7 (338)  6:15:19.8  
329.   Antero Mölläri   FIN  9:00:00   4:34:21.7 (319)  5:32:47.8 (330)  43:45.7 (332)  6:16:33.6  
330.   Peter Stein Stone solo  GER  9:00:00   4:37:57.0 (322)  5:34:30.6 (331)  43:34.6 (330)  6:18:05.3  
331.   Veli-Markku Laine VM&H Team  FIN  9:00:00   4:32:46.6 (317)  5:30:53.1 (327)  47:14.9 (354)  6:18:08.0  
332.   Kari Vuopio Muonion Kiri  FIN  9:00:00   4:39:48.9 (323)  5:34:35.6 (332)  43:40.3 (331)  6:18:16.0  
333.   Antti Harmava   FIN  9:00:00   4:44:31.8 (331)  5:39:37.6 (334)  40:57.1 (287)  6:20:34.8  
334.   Lasse Korkala   FIN  9:00:00   4:42:33.2 (326)  5:39:06.4 (333)  42:23.8 (316)  6:21:30.3  
335.   Maiju Takala Levin Hiihtokoulu  FIN  9:00:00   4:44:09.0 (329)  5:41:17.5 (337)  42:14.8 (311)  6:23:32.4  
336.   Pekka Turpeinen Finnish Low Speed Racers yr  FIN  9:00:00   4:44:28.9 (330)  5:41:16.7 (336)  42:29.4 (319)  6:23:46.1  
337.   Anna Slunga-Tallberg   FIN  9:00:00   4:44:03.9 (328)  5:41:27.4 (338)  42:20.4 (314)  6:23:47.9  
338.   Ville Leskinen   FIN  9:00:00   4:45:38.3 (333)  5:41:55.8 (339)  42:46.9 (323)  6:24:42.8  
339.   Arvo Musikka AskistonMusikat  FIN  9:00:00   4:43:03.1 (327)  5:43:10.9 (340)  44:41.6 (339)  6:27:52.6  
340.   Jari Hiltunen   FIN  9:00:00   4:47:02.0 (335)  5:44:41.2 (342)  43:27.8 (327)  6:28:09.0  
341.   Anne Haatio   FIN  9:00:00   4:47:03.5 (336)  5:44:43.5 (343)  43:25.9 (326)  6:28:09.5  
342.   Romain Petroff CORPS  FRA  9:00:00   4:39:57.9 (324)  5:40:57.1 (335)  48:22.7 (360)  6:29:19.9  
343.   Hannele Kinnunen   FIN  9:00:00   4:52:56.3 (345)  5:49:12.6 (350)  40:59.2 (289)  6:30:11.9  
344.   Jukka Keränen Kempeleen oaj  FIN  9:00:00   4:47:25.8 (337)  5:45:56.7 (347)  45:05.1 (341)  6:31:01.9  
345.   Jose Montejo-Garai   SPA  9:00:00   4:45:20.6 (332)  5:45:35.4 (344)  47:16.4 (356)  6:32:51.9  
346.   Kari Tunturi   FIN  9:00:00   4:41:06.4 (325)  5:44:25.6 (341)  48:47.7 (362)  6:33:13.4  
347.   Jaakko Hämäläinen Kymppiremontit Oy  FIN  9:00:00   4:47:29.3 (338)  5:45:52.6 (345)  47:54.1 (358)  6:33:46.7  
348.   Esa Sainio NSP-SÄHKÖPALVELU OY  FIN  9:00:00   4:47:56.6 (339)  5:49:04.0 (348)  45:07.7 (343)  6:34:11.7  
349.   Jussi Koski koski consulting oy  FIN  9:00:00   4:47:58.1 (340)  5:49:05.9 (349)  45:06.4 (342)  6:34:12.3  
350.   Heli Mäkelä Alavuuden Urheilijat  FIN  9:00:00   4:46:17.3 (334)  5:45:53.7 (346)  49:14.5 (363)  6:35:08.2  
351.   Liisa Heiskala   FIN  9:00:00   4:54:08.9 (347)  5:54:26.7 (352)  43:54.5 (334)  6:38:21.3  
352.   Riikka Mikkonen Lapland Hotels  FIN  9:00:00   4:54:03.8 (346)  5:54:31.0 (354)  44:47.7 (340)  6:39:18.7  
353.   Saara Hatunen   FIN  9:00:00   4:50:38.5 (343)  5:54:51.0 (355)  45:14.0 (344)  6:40:05.1  
354.   Köbi Grob   SUI  9:00:00   4:48:48.4 (341)  5:49:12.6 (350)  51:10.6 (366)  6:40:23.2  
355.   Hannu Jänkälä Sodankylä  FIN  9:00:00   4:55:39.6 (350)  5:55:39.1 (358)  45:57.3 (347)  6:41:36.4  
356.   Merja Salminen   FIN  9:00:00   4:55:18.8 (349)  5:55:40.0 (359)  46:15.7 (348)  6:41:55.7  
357.   Felix Hofer   SUI  9:00:00   4:54:20.5 (348)  5:54:28.2 (353)  48:39.4 (361)  6:43:07.6  
358.   Roger Manz   SUI  9:00:00   4:52:50.3 (344)  5:54:59.6 (356)  50:03.7 (365)  6:45:03.4  
359.   Martin Blässar   FIN  9:00:00   4:50:35.9 (342)  5:55:06.2 (357)  52:33.0 (374)  6:47:39.3  
360.   Liisa Timlin Pöheikon Liuku2  FIN  9:00:00   5:03:35.6 (353)  6:03:53.9 (361)  46:49.9 (353)  6:50:43.8  
361.   Erkki Palviainen www.karkkainen.com  FIN  9:00:00   5:03:38.1 (354)  6:03:56.1 (362)  46:48.0 (352)  6:50:44.1  
362.   Asko Perttu RaPe  FIN  9:00:00   5:03:31.6 (352)  6:04:47.4 (363)  48:15.1 (359)  6:53:02.6  
363.   Ari Leponiemi Tuusula  FIN  9:00:00   5:01:08.9 (351)  6:03:11.0 (360)  49:56.9 (364)  6:53:07.9  
364.   Juhani Kivioja   FIN  9:00:00   5:11:55.4 (357)  6:14:16.2 (365)  47:14.9 (354)  7:01:31.1  
364.   Olli Kauko   FIN  9:00:00   5:11:53.9 (356)  6:14:12.9 (364)  47:18.2 (357)  7:01:31.1  
366.   Touko Tuominen   FIN  9:00:00   5:08:08.9 (355)  6:17:34.4 (366)  52:24.8 (372)  7:09:59.2  
367.   Markus Vitikka Rovaniemi  FIN  9:00:00   5:20:22.1 (359)  6:24:35.4 (367)  46:25.6 (350)  7:11:01.0  
368.   Ari Vuorentausta   FIN  9:00:00   5:20:21.1 (358)  6:24:35.5 (368)  46:25.5 (349)  7:11:01.1  
369.   Tapio Montonen   FIN  9:00:00   5:23:08.6 (360)  6:27:19.7 (369)  53:05.7 (376)  7:20:25.5  
370.   Matti Loponen AMC Rovaniemi  FIN  9:00:00   5:28:56.5 (362)  6:32:53.9 (370)  51:42.0 (367)  7:24:35.9  
371.   Marko Virtanen KPK 24/7  FIN  9:00:00   5:33:48.6 (365)  6:42:20.6 (372)  51:55.1 (369)  7:34:15.7  
372.   Hanspeter Frey   SUI  9:00:00   5:30:13.1 (364)  6:43:16.8 (373)  52:01.8 (371)  7:35:18.6  
373.   Pekka Ropponen   FIN  9:00:00   5:28:55.0 (361)  6:37:20.0 (371)  1:02:08.2 (379)  7:39:28.2  
374.   Angerer Norbert   AUS  9:00:00   5:47:23.3 (369)  6:51:47.1 (377)  51:45.0 (368)  7:43:32.1  
375.   Ari Honkimaa   FIN  9:00:00   5:43:53.1 (367)  6:51:35.7 (376)  51:58.5 (370)  7:43:34.3  
376.   Outi Honkimaa   FIN  9:00:00   5:43:42.9 (366)  6:51:32.6 (375)  52:49.5 (375)  7:44:22.1  
377.   Sirkku Heino   FIN  9:00:00   5:46:37.7 (368)  6:57:50.1 (378)  52:31.3 (373)  7:50:21.4  
378.   Paula Anttila Kangos IK  FIN  9:00:00   5:47:38.0 (370)  6:59:07.0 (379)  53:38.1 (378)  7:52:45.2  
379.   Henric Danielsson Kangos IK  FIN  9:00:00   5:47:43.6 (371)  6:59:16.9 (380)  53:28.6 (377)  7:52:45.5  
380.   Esa Luukkanen   FIN  9:00:00   5:29:02.2 (363)  6:44:44.7 (374)  1:14:39.0 (380)  7:59:23.8  
381.   Vesa Luomala Antimarathon Tours  FIN  9:00:00   5:56:08.2 (372)        8:06:08.8  
382.   Aimo Paksuniemi Espoo  FIN  9:00:00   6:06:36.5 (375)        8:09:58.3  
383.   Outi Aarninsalo Cap Gemini Ski Team  FIN  9:00:00   6:02:30.8 (374)        8:11:05.4  
384.   Jouko Aarninsalo Cap Gemini Ski Team  FIN  9:00:00   6:01:52.3 (373)        8:11:06.0  
   Katri Louhi Turun Suunnistajat  FIN  9:00:00            DNF  
   Mikko Rinne-Kanto Turun Suunnistajat  FIN  9:00:00            DNF  
   Selina Meier Ski club Klosters  SUI  9:00:00            DNF  
   Teemu Ahlström BodoWorks  FIN  9:00:00            DNS  
   Kari Jylhä Silvini Madshus team  FIN  9:00:00            DNS  
   Marc Lichtensteiger Hopp Schwiiz! - Heija Sveitsi!  SUI  9:00:00            DNS  
   Pentti Haapakangas   FIN  9:00:00            DNF  
   Kalevi Ranta   FIN  9:00:00            DNS  
   Matti Kauppinen   FIN  9:00:00            DNS  
   Aarno Lehtoruusu   FIN  9:00:00            DNF  
   Matti Haavisto Huoltoukot  FIN  9:00:00            DNS  
   Mira Holopainen Maken Fitness Center  FIN  9:00:00            DNS  
   Esa Nyman Pirkkalan Hiihtäjät  FIN  9:00:00            DNS  
   Urh Sivonen   FIN  9:00:00            DNS  
   Jarmo Airosalo   FIN  9:00:00            DNS  
   Erika Jänkä Muonio Ski College  FIN  9:00:00            DNS  
   Ossi Jäntti   FIN  9:00:00            DNS  
   Juha Martikainen Vieremän Koitto  FIN  9:00:00            DNS  
   Oula Mattila PLP  FIN  9:00:00            DNS  
   Joonas Sarkkinen High5  FIN  9:00:00            DNS  
   Artiom Serdiukov Muonio Ski College Team Baltic  LTU  9:00:00            DNS  
   Veijo Turunen   FIN  9:00:00            DNS  
   Mikko Virtanen Sysmän Sisu Team Hapokkaat  FIN  9:00:00            DNF  
   Juha Alm rovaniemen maratonhiihtäjät  FIN  9:00:00            DNS  
   Eveliina Hirvonen KarSu  FIN  9:00:00            DNS  
   Martti Leppälä   FIN  9:00:00            DNF  
   Juho Mikkonen Kastelli talot  FIN  9:00:00            DNS  
   Samuli Syrjänen Espoon Hiihtoseura  FIN  9:00:00            DNS  
   Antti Väkevä Karsu.fi  FIN  9:00:00            DNS  
   Kari Hakkarainen High5  FIN  9:00:00            DNS  
   Juuso Heikkinen   FIN  9:00:00            DNS  
   Jari Laukkanen   FIN  9:00:00            DNS  
   Kai Myllyniemi Päin Mäntyä  FIN  9:00:00            DNS  
   Mikko Mänty Päin Mäntyä  FIN  9:00:00            DNS  
   Sailaritta Vuorisalo   FIN  9:00:00            DNS  
   Anna Luukkonen   FIN  9:00:00            DNS  
   Reijo Naalisvaara 1951  FIN  9:00:00            DNS  
   Risto Hietanen Team Invest  FIN  9:00:00            DNS  
   Pekka Laitinen Team Invest  FIN  9:00:00            DNS  
   Jouni Puhakka Team Invest  FIN  9:00:00            DNS  
   Kirsi Saarela Team Invest  FIN  9:00:00            DNS  
   Jukka Tuikka Lestijärven Kiisto  FIN  9:00:00            DNS  
   Henri Erkkilä Vantaan Hiihtoseura  FIN  9:00:00            DNS  
   Anton Pyssysalo Keravan Urheilijat  FIN  9:00:00            DNS  
   Harri Valkonen   FIN  9:00:00            DNF  
   Martti Heinänen   FIN  9:00:00            DNS  
   Esa Pekkala   FIN  9:00:00            DNS  
   Onni Huttunen AO Lappia Muonio  FIN  9:00:00            DNS  
   Igor Maksimychev Toksovo  RUS  9:00:00            DNS  
   Matti Mankki Lappeenrata  FIN  9:00:00            DNS  
   Timo Salmi   FIN  9:00:00            DNS  
   Riitta Turunen Lappeenrata  FIN  9:00:00            DNS  
   Johanna Tervo Rajamäen Rykmentti  NOR  9:00:00            DNS  
   Hannu Haapamäki   FIN  9:00:00            DNS  
   Jesse Maunu   FIN  9:00:00            DNS  
   Heini Salminen   FIN  9:00:00            DNS  
   Kari Tunturi   FIN  9:00:00            DNS  
   Mika Viinanen Simpeleen Urheilijat  FIN  9:00:00            DNS  
   Teemu Antikainen   FIN  9:00:00            DNS  
   Christer Eliasson   SWE  9:00:00            DNS  
   Markus Juntunen   FIN  9:00:00            DNS  
   Antti Laakso   FIN  9:00:00            DNS  
   Karita Laakso   FIN  9:00:00            DNS  
   Ari Lundahl   FIN  9:00:00            DNS  
   Tuovi Merkkiniemi Hätäkeskuslaitos  FIN  9:00:00            DNS  
   Kalevi Puisto   FIN  9:00:00            DNS  
   Kari Puisto   FIN  9:00:00            DNS  
   Jukka Varrio Espoon tapiot  FIN  9:00:00            DNS  
   Vesa Blomqvist Pirkkalan Hiihtäjät  FIN  9:00:00            DNS  
   Marko Löija Hierontaykköset Ski Team  FIN  9:00:00            DNS  
   Janne Mäkinen   FIN  9:00:00            DNS  
   Alf Vikström Larsmo IF  FIN  9:00:00            DNS  
   Ilari Hirviniemi   FIN  9:00:00            DNS  
   Teemu Leppälä Reisjärvi  FIN  9:00:00            DNS  
   Teuvo Saukko   FIN  9:00:00            DNS  
   Juha Tommola   FIN  9:00:00            DNS  
   Kerttu Niskanen Vieremän Koitto  FIN  9:00:00            DNS  
   Esko Kariniemi   FIN  9:00:00            DNS  
   Kimmo Niska   FIN  9:00:00            DNS  
   Ari Palo   FIN  9:00:00            DNS  
   Mika Tommola   FIN  9:00:00            DNS  
   Henri Välilä   FIN  9:00:00            DNS  
   Mikko Niilo-Rämä   FIN  9:00:00            DNS  
   Sami Hautaniemi   FIN  9:00:00            DNS  
   Päivi Parttimaa Haukiputaan Veikot  FIN  9:00:00            DNS  
   Veera Salminen Haukiputaan Veikot  FIN  9:00:00            DNS  
   Kari Kokko   FIN  9:00:00            DNS  
   Henna Laine VM&H Team  FIN  9:00:00            DNS  
   Teppo Rantanen Janakkala  FIN  9:00:00            DNS  
   Ralf Hellmann SC Villingen  GER  9:00:00            DNF  
   Virpi Suuronen Muonion Kiri  FIN  9:00:00            DNS  
   Marjut Vuopio Muonion Kiri  FIN  9:00:00            DNF  
   Tommi Issakainen Muonion Kiri  FIN  9:00:00            DNS  
   Katriina Sieppi Muonion Kiri 2  FIN  9:00:00            DNS  
   Teemu Virtanen Finlandia-hiihto Team  FIN  9:00:00            DNS  
   Antti Kutila Kutilan.fi  FIN  9:00:00            DNS  
   Petri Ikävalko kestävyysurheilu.fi  FIN  9:00:00            DNS  
   Tiina Boman Finntriathlon  FIN  9:00:00            DNS  
   Yuru Komlev   RUS  9:00:00            DNS  
   Jussi Hytönen   fin  9:00:00            DNS  
   Pasi Huhtalo Aavasaksan Kisa  FIN  9:00:00            DNS  
   Mikko Simonen Kuusankosken Kisa  FIN  9:00:00            DNS  
   Velu Kallunki Rovaniemi  FIN  9:00:00            DNS  
   Usko Juntunen Iisalmen Visa  FIN  9:00:00            DNS  
   Tomi Teinilä   FIN  9:00:00            DNS  
   Risto Ponkala PuKe  FIN  9:00:00            DNS  
   Erika Frey Santoz Concept  FIN  9:00:00            DNS  
   Mikko Kaikkonen Kainuun Kylä  FIN  9:00:00            DNS  
   Heikki Hursti Ruovesi  FIN  9:00:00            DNS  
   Lauri Laine Urjala  FIN  9:00:00            DNS  
   Mikko Koivukangas Oulu  FIN  9:00:00            DNS  
   Iivo Niskanen Vuokatti Ski Team  FIN  9:00:00            DNS  
   Jarkko Veijalainen 3 STEP IT  FIN  9:00:00            DNS  
   Marja-Leena Isometsä Muonio  FIN  9:00:00            DNS  
   Tuomas Harjula Keravan Urheilijat  FIN  9:00:00            DNS  
   Tomi Korhonen Varkaus    9:00:00            DNS  
   Miklas Sorvari Rovaniemen Maraton Hiihtäjät  FIN  9:00:00            DNS  
   Piia Siitonen Jyväskylä    9:00:00            DNS  
   Mika Jäkälä THS 200  FIN  9:00:00            DNF  
   Suvi Seipäjärvi Muonion Kiri  FIN  9:00:00            DNS  
   Tiia Rauhala Muonion Kiri  FIN  9:00:00            DNS  
   Risto Väliahdet Ummensuksijat  FIN  9:00:00            DNS  
   Juuso Hakala Kärkölä  FIN  9:00:00            DNS  
   Jarmo Mäkinen Yoko-team  FIN  9:00:00            DNF  
   427 Kilpailija     9:00:00            DNS  
   Jyrki Niva   FIN  9:00:00            DNF  
   Jussi Kärkkäinen Team Lapponia  FIN  9:00:00            DNS  
   Jari Raitinpää Jämin Jänne  FIN  9:00:00            DNF  
   Jussi Törmänen Lohja  FIN  9:00:00            DNF  
   Eero Hietanen Team Lapponia  FIN  9:00:00            DNS  

Classes:

| Form of the results:
Suomi Svenska English