Ski-O World Cup Opening Round at Ylläs 2015-2016, Sprint

MEN

Smart Follow

          Starting time Intermediate
1,3 km
Intermediate
2,3 km
Intermediate
4,9 km
Finish
5,1 km
 
1.   Ulrik Nordberg SWESweden  SWE  12:44:00   3:28 (19)  7:14 (1)  14:36 (1)  15:02  
2.   Stanimir Belomazhev BULBulgaria  BUL  12:47:00   3:16 (2)  7:16 (2)  14:39 (2)  15:03  
3.   Eduard Khrennikov RUSRussian Federation  RUS  12:45:00   3:13 (1)  7:18 (5)  14:39 (2)  15:04  
4.   Erik Rost SWESweden  SWE  12:46:00   3:19 (4)  7:16 (2)  14:51 (4)  15:17  
5.   Lars Moholdt NORNorway  NOR  12:43:00   3:25 (13)  7:27 (9)  14:55 (5)  15:20  
6.   Vladimir Barchukov RUSRussian Federation  RUS  12:32:00   3:21 (6)  7:24 (7)  15:00 (6)  15:26  
7.   Kirill Veselov RUSRussian Federation  RUS  12:29:00   3:18 (3)  7:16 (2)  15:04 (7)  15:31  
8.   Andrey Lamov RUSRussian Federation  RUS  12:40:00   3:23 (10)  7:31 (12)  15:11 (8)  15:36  
9.   Ville Petteri Saarela FINFinland  FIN  12:39:00   3:25 (13)  7:23 (6)  15:15 (9)  15:38  
10.   Janne Hakkinen FINFinland  FIN  12:41:00   3:38 (24)  7:48 (20)  15:17 (10)  15:43  
11.   Vladimir Ignatov RUSRussian Federation  RUS  12:35:00   3:22 (8)  7:30 (11)  15:17 (10)  15:44  
11.   Christian Spoerry SUISwitzerland  SUI  12:36:00   3:22 (8)  7:33 (13)  15:18 (12)  15:44  
13.   Martin Hammarberg SWESweden  SWE  12:42:00   3:35 (22)  7:44 (19)  15:21 (13)  15:47  
14.   Stepan Malinovskii RUSRussian Federation  RUS  12:26:00   3:25 (13)  7:27 (9)  15:23 (14)  15:48  
15.   Tuomas Kotro FINFinland  FIN  12:48:00   3:20 (5)  7:33 (13)  15:31 (15)  15:56  
16.   Erik Blomgren SWESweden  SWE  12:31:00   3:23 (10)  7:25 (8)  15:31 (15)  15:57  
17.   Jyri Uusitalo FINFinland  FIN  12:14:00   3:48 (32)  7:48 (20)  15:38 (17)  16:01  
18.   Jorgen Madslien NORNorway  NOR  12:34:00   3:40 (29)  7:37 (16)  15:42 (18)  16:10  
19.   Gion Schnyder SUISwitzerland  SUI  12:33:00   3:44 (31)  8:05 (29)  15:50 (20)  16:17  
20.   Tero Linnainmaa FINFinland  FIN  12:22:00   3:39 (25)  7:50 (23)  15:52 (21)  16:18  
20.   Hannu Pekka Pukema FINFinland  FIN  12:30:00   3:21 (6)  7:36 (15)  15:49 (19)  16:18  
22.   Aleksi Karppinen FINFinland national group  FIN  12:07:00   3:34 (21)  7:41 (17)  16:14 (22)  16:44  
23.   Yury Yazykou BLRBelarus  BLR  12:28:00   3:30 (20)  7:52 (25)  16:17 (23)  16:47  
23.   Raivo Kivlenieks LATLatvia  LAT  12:37:00   3:56 (38)  8:02 (27)  16:20 (24)  16:47  
25.   Markus Lundholm SWESweden  SWE  12:21:00   3:26 (17)  7:51 (24)  16:22 (25)  16:48  
26.   Sandro Truttmann SUISwitzerland  SUI  12:24:00   3:39 (25)  7:48 (20)  16:24 (26)  16:51  
27.   Tommi Reponen FINFinland  FIN  12:16:00   3:26 (17)  7:42 (18)  16:32 (27)  16:59  
28.   Teemu Tauriainen FINFinland national group  FIN  12:09:00   3:49 (33)  8:18 (31)  16:39 (28)  17:06  
29.   Eevert Toivonen FINFinland national group  FIN  12:05:00   3:36 (23)  8:00 (26)  16:46 (29)  17:16  
30.   Tommi Harkonen FINFinland national group  FIN  12:02:00   4:05 (41)  8:42 (36)  16:50 (30)  17:19  
31.   Bjornar Kvale NORNorway  NOR  12:18:00   3:50 (35)  8:19 (33)  16:55 (31)  17:21  
32.   Misa Tuomala FINFinland  FIN  12:12:00   3:25 (13)  8:46 (37)  17:25 (32)  17:53  
33.   Eero Matti Vainio FINFinland national group  FIN  12:06:00   3:40 (29)  8:11 (30)  17:30 (34)  17:59  
34.   Andrin Kappenberger SUISwitzerland  SUI  12:38:00   3:39 (25)  8:02 (27)  17:29 (33)  18:00  
35.   Sampo Hyppola FINFinland national group  FIN  12:04:00   3:49 (33)  8:37 (35)  18:19 (36)  18:50  
36.   Joonas Oja ESTEstonia  EST  12:20:00   3:52 (36)  8:19 (33)  18:18 (35)  18:51  
37.   Pyry Hyppola FINFinland national group  FIN  12:01:00   4:11 (43)  8:58 (38)  18:28 (37)  19:02  
38.   Peter Sundelin FINFinland national group  FIN  12:10:00   3:54 (37)  8:18 (31)  18:37 (38)  19:10  
39.   Santeri Aikio FINFinland national group  FIN  12:08:00   3:23 (10)  10:00 (46)  18:50 (39)  19:17  
40.   Antti Saikko FINFinland national group  FIN  12:03:00   4:32 (45)  9:19 (41)  18:52 (41)  19:23  
41.   Tarvo Klaasimae ESTEstonia  EST  12:17:00   3:58 (39)  9:05 (39)  18:50 (39)  19:25  
42.   Fedor Sukhonossov KAZKazakhstan  KAZ  12:19:00   4:36 (46)  9:50 (44)  19:40 (42)  20:12  
43.   Ilmar Udam ESTEstonia  EST  12:11:00   4:08 (42)  9:56 (45)  19:59 (44)  20:28  
43.   Niklas Henriksson SWESweden  SWE  12:15:00   3:39 (25)  11:17 (47)  20:01 (45)  20:28  
45.   Igor Zvontsov BLRBelarus  BLR  12:25:00   3:58 (39)  9:12 (40)  19:56 (43)  20:30  
46.   Rokas Vaitkus LTULithuania  LTU  12:27:00   4:39 (47)  9:22 (42)  20:30 (46)  20:57  
47.   Aidas Zigilejus LTULithuania  LTU  12:13:00   4:14 (44)  9:44 (43)  20:51 (47)  21:23  
   Sergej Sonnenberg GERGermany  GER  12:23:00            DQ  
| Form of the results:
Suomi Svenska English