SM-yö 26.-27.9.2014, Savonlinna

H65

Smart Follow

        Starting time Intermediate
3,5 km
Finish
4,5 km
 
1.   Taisto Kemppainen Vaalan Karhu  FIN  21:29:00      40:25  
2.   Mauri Tolvanen Leppävaaran Sisu  FIN  21:57:00   35:35 (1)  41:28  
3.   Pertti Salmenoja Hirvensalon Heitto  FIN  21:59:00   35:52 (2)  41:49  
4.   Hannu Töyrylä Kouvolan Suunnistajat  FIN  22:01:00   36:25 (3)  43:05  
5.   Jouni Savelainen Helsingin Suunnistajat  FIN  21:39:00   36:26 (4)  43:08  
6.   Tapio Leino Helsingin Suunnistajat  FIN  21:55:00   37:02 (5)  43:24  
7.   Veikko Pellinen Joutsenon Kullervo  FIN  21:51:00   39:20 (8)  45:21  
8.   Pertti Ahtiainen Kalevan Rasti  FIN  21:03:00   38:52 (6)  45:47  
9.   Eero Hyvönen Porvoon Urheilijat  FIN  21:21:00   41:15 (11)  48:00  
10.   Lars Forsblom Kouvolan Suunnistajat  FIN  22:07:00   40:51 (9)  48:02  
11.   Heimo Hongisto Loimaan Jankko  FIN  21:15:00   41:48 (13)  48:06  
12.   Heikki Kyyrönen Kouvolan Suunnistajat  FIN  21:33:00   40:51 (9)  48:15  
13.   Reino Ansamaa Rasti-Nokia  FIN  21:53:00   41:34 (12)  48:52  
14.   Kari Huttunen Keravan Urheilijat  FIN  22:05:00   43:03 (17)  49:20  
15.   Matti Hahto Oriveden Ponnistus  FIN  21:35:00   42:29 (14)  49:39  
16.   Paavo Inkinen Rasti-Jyry  FIN  21:31:00   39:16 (7)  49:44  
17.   Timo Peltola MS Parma  FIN  21:41:00   42:32 (15)  50:39  
18.   Tauno Saari Suunta-Sepot  FIN  20:47:00   42:51 (16)  50:51  
19.   Paavo Nikkari Lahden Suunnistajat-37  FIN  20:21:00   43:34 (18)  51:07  
20.   Tuomo Peltola MS Parma  FIN  21:49:00      52:44  
21.   Seppo Tuominen Kouvolan Suunnistajat  FIN  21:19:00   45:37 (21)  53:24  
22.   Veikko Loukonen Piikkiön Kehitys  FIN  22:11:00   47:29 (25)  53:34  
23.   Sven-Olof Backman IK Falken  FIN  20:57:00   44:53 (19)  53:48  
24.   Pertti Euren Rastikarhut  FIN  21:07:00   45:58 (22)  53:56  
25.   Tauno Pajala Espoon Suunta  FIN  22:09:00   47:10 (23)  54:04  
26.   Vesa Herttuainen Raja-Karjalan Suunnistajat  FIN  20:17:00   47:19 (24)  54:47  
27.   Matti Virtanen Vihtavuoren Pamaus  FIN  21:25:00   45:22 (20)  55:35  
28.   Juhani Kytöjoki Rasti-Jyry  FIN  21:09:00   48:37 (27)  56:13  
29.   Seppo Kuokkanen Pihkaniskat  FIN  21:45:00   49:40 (29)  56:36  
30.   Risto Jarva Oriveden Ponnistus  FIN  20:37:00   47:42 (26)  56:40  
31.   Paavo Rönkkö Espoon Suunta  FIN  22:03:00   50:22 (31)  56:56  
32.   Lauri Mikkonen Kontiolahden Urheilijat  FIN  20:51:00   49:58 (30)  57:15  
33.   Jaakko Mäkinen Angelniemen Ankkuri  FIN  20:15:00   49:23 (28)  57:26  
34.   Reijo Liitiäinen Akilles OK  FIN  21:23:00   51:39 (34)  58:50  
35.   Börje Sten OK Orient  FIN  20:41:00   50:47 (32)  59:04  
36.   Markku Virtanen Espoon Akilles  FIN  20:39:00   52:55 (35)  1:01:19  
37.   Tuomo Romula Mesikämmenet  FIN  20:55:00   51:01 (33)  1:01:57  
38.   Frans Pått IF Minken  FIN  20:33:00   53:29 (36)  1:02:44  
39.   Pekka Ottelin Jämsän Retki-Veikot  FIN  21:11:00   55:35 (37)  1:03:12  
40.   Pentti Tammisaari Hirvensalon Heitto  FIN  21:37:00   57:40 (40)  1:05:04  
41.   Unto Tanttu Keravan Urheilijat  FIN  20:31:00   57:17 (39)  1:05:05  
42.   Pekka Rautio Joutsenon Kullervo  FIN  20:53:00   56:33 (38)  1:05:20  
43.   Eero Kattilakoski Kaustisen Pohjan-Veikot  FIN  20:35:00   1:00:32 (41)  1:09:24  
44.   Raimo Pusa Virtain-Ruoveden Suunnistajat  FIN  20:27:00   1:03:14 (42)  1:11:01  
45.   Eero Sompi Jämsän Retki-Veikot  FIN  21:13:00   1:03:28 (43)  1:12:00  
46.   Olavi Vuorio Järvenpään Palo  FIN  20:23:00   1:03:34 (44)  1:12:39  
47.   Kari Kallio Suomusjärven Sisu  FIN  21:17:00   1:06:44 (45)  1:13:31  
48.   Harri Kuosa Loimaan Jankko  FIN  20:45:00   1:07:28 (46)  1:16:50  
49.   Esko Taipalus Rastiketut  FIN  20:49:00   1:11:43 (47)  1:19:47  
50.   Pentti Niemi Hauhon Sisu  FIN  20:19:00   1:17:13 (48)  1:27:23  
51.   Hans Ekholm Akilles OK  FIN  21:05:00   1:18:53 (50)  1:29:46  
52.   Jukka Aaltonen IF Brahe  FIN  20:59:00   1:18:01 (49)  1:30:56  
53.   Matti Valta Jämsän Retki-Veikot  FIN  21:01:00   1:23:00 (51)  1:33:18  
   Pekka Puolakka Rasti-Pielinen  FIN  20:25:00      DNF  
   Paavo Holappa Tuusulan Voima-Veikot  FIN  20:29:00      DNS  
   Olavi Lukkarinen SK Pohjantähti  FIN  20:43:00      DNS  
   Timo Turpeinen Vaajakosken Terä  FIN  21:27:00      DNF  
   Risto Wessman Hiidenkiertäjät  FIN  21:43:00      DQ  
   Pekka Kanste OK Raseborg  FIN  21:47:00      DNS  
| Form of the results:
Suomi Svenska English