SM-yö Alastarolla

H50

Smart Follow

        Starting time Intermediate
3,7 km
Finish
6,3 km
 
1.   Veli-Pekka Nurmi Angelniemen Ankkuri  FIN  23:20:00   28:52 (1)  49:01  
2.   Jussi Silvennoinen Kalevan Rasti  FIN  22:18:00   32:08 (4)  52:23  
3.   Mikko Heinämäki Tampereen Pyrintö  FIN  22:36:00   31:27 (2)  52:36  
4.   Mika Lammi Laitilan Jyske  FIN  21:26:00   32:59 (6)  54:13  
5.   Ilkka Peltola Itä-Hämeen Rasti  FIN  22:22:00   33:15 (8)  54:58  
6.   Heikki Vestola Rastivarsat  FIN  22:28:00   33:08 (7)  55:03  
7.   Tapio Järvensivu Turun Metsänkävijät  FIN  22:40:00   31:38 (3)  55:56  
8.   Thomas Nyholm Tampereen Pyrintö  FIN  22:32:00   35:21 (14)  56:49  
9.   Roald von Schoultz OK Raseborg  FIN  22:38:00   33:30 (9)  57:13  
10.   Panu Kärkkäinen Jämsän Retki-Veikot  FIN  23:16:00   32:45 (5)  58:00  
11.   Jarmo Lindroos Espoon Suunta  FIN  23:10:00   38:43 (24)  59:11  
12.   Reijo Bister Turun Metsänkävijät  FIN  22:52:00   36:14 (17)  59:29  
13.   Jari Ala-Sankila Mäntän Seudun Eräpirkat  FIN  22:08:00   35:20 (13)  1:00:12  
14.   Pertti Syrjälä Keravan Urheilijat  FIN  22:26:00   34:07 (11)  1:00:15  
15.   Jussi Elo Laitilan Jyske  FIN  22:10:00   37:44 (21)  1:00:29  
16.   Pekka Vuorinen OK Orient  FIN  23:24:00   35:26 (15)  1:00:53  
17.   Sakari Pesola Rastiketut  FIN  22:24:00   36:11 (16)  1:00:59  
18.   Jyrki Lammila Laitilan Jyske  FIN  22:16:00   37:40 (20)  1:01:04  
19.   Kari Lehto Turun Metsänkävijät  FIN  22:30:00   37:28 (19)  1:01:11  
20.   Hannu Laiho Rastivarsat  FIN  22:46:00   34:25 (12)  1:04:02  
21.   Jorma Hirvensalo Saarijärven Pullistus  FIN  22:04:00   39:10 (25)  1:04:23  
22.   Jukka Kallio Tampereen Pyrintö  FIN  22:54:00   38:11 (22)  1:04:33  
23.   Juhani Jetsonen Kuopion Suunnistajat  FIN  21:16:00   33:54 (10)  1:05:31  
24.   Kalevi Mäkipää Hiisirasti  FIN  22:44:00   36:32 (18)  1:05:50  
25.   Timo Lainema Turun Metsänkävijät  FIN  21:48:00   40:50 (31)  1:06:40  
26.   Petri Rolig Hauhon Sisu  FIN  21:38:00   38:23 (23)  1:07:12  
27.   Jyrki Ahvonen Helsingin Suunnistajat  FIN  23:14:00   40:02 (28)  1:07:22  
28.   Pekka Kiljunen Vaajakosken Terä  FIN  22:00:00   40:42 (30)  1:07:56  
29.   Jarmo Oikarinen Tampereen Pyrintö  FIN  23:08:00   43:04 (36)  1:08:20  
30.   Ari Enroth Rajamäen Rykmentti  FIN  23:04:00   39:20 (27)  1:08:41  
31.   Esko Sorri Rastihaukat  FIN  21:54:00   42:08 (33)  1:10:46  
32.   Ari Saramäki Enonkosken Urheilijat  FIN  20:50:00   43:14 (37)  1:10:57  
33.   Ari Parviainen Keravan Urheilijat  FIN  20:42:00   40:40 (29)  1:11:29  
34.   Timo Salonen Valkeakosken Haka  FIN  22:58:00   45:58 (43)  1:12:15  
35.   Mauri Laasonen Tampereen Pyrintö  FIN  23:00:00   39:19 (26)  1:12:22  
36.   Jukka Lehtinen Asikkalan Raikas  FIN  21:14:00   46:36 (45)  1:12:45  
37.   Juhani Pitkänen Ylöjärven Urheilijat  FIN  23:12:00   42:33 (34)  1:13:05  
38.   Heikki Hakala Kortesjärven Järvi-Veikot  FIN  22:02:00   48:47 (50)  1:14:08  
39.   Ari Honkimaa Espoon Suunta  FIN  21:32:00   43:53 (40)  1:14:58  
40.   Heikki Frilander IF Sibbo-Vargarna  FIN  20:40:00   41:10 (32)  1:16:34  
41.   Heikki Koskela Rasti-Jussit  FIN  22:12:00   43:42 (38)  1:17:24  
42.   Kenneth Reinikka Hyvinkään Rasti  FIN  21:04:00   49:24 (52)  1:17:59  
43.   Ari Paganus Angelniemen Ankkuri  FIN  21:50:00   46:36 (45)  1:18:20  
44.   Geza Molnar Lahden Suunnistajat-37  FIN  22:50:00   55:57 (65)  1:19:34  
45.   Simo Uusikartano Turun Metsänkävijät  FIN  22:14:00   46:20 (44)  1:19:58  
46.   Asko Vainio MS Parma  FIN  21:44:00   50:50 (57)  1:20:05  
47.   Jari Lahtinen Itä-Hämeen Rasti  FIN  21:52:00   48:08 (47)  1:20:26  
48.   Markku Mänty Turun Metsänkävijät  FIN  23:22:00   48:32 (48)  1:20:27  
49.   Klaus Vänttinen Hiidenkiertäjät  FIN  21:12:00   49:59 (55)  1:21:20  
50.   Jari Liukkonen Itä-Hämeen Rasti  FIN  21:42:00   52:53 (61)  1:22:09  
51.   Sauli Viitasaari Kokkolan Suunnistajat  FIN  22:20:00   49:40 (54)  1:22:33  
52.   Ilkka Korhonen Kuopion Suunnistajat  FIN  22:42:00   45:04 (42)  1:22:48  
53.   Heikki Vallbacka Kortesjärven Järvi-Veikot  FIN  21:34:00   43:49 (39)  1:24:30  
54.   Tommi Aaltonen MS Parma  FIN  20:44:00   50:34 (56)  1:25:07  
55.   Pekka Niemensivu Kankaanpään Suunnistajat  FIN  20:58:00   48:35 (49)  1:25:09  
56.   Ossi Autio Hyvinkään Rasti  FIN  22:06:00   44:42 (41)  1:25:49  
57.   Jukka Hänninen Hiidenkiertäjät  FIN  21:00:00   42:43 (35)  1:26:25  
58.   Otto von Frenckell OK Raseborg  FIN  21:18:00   49:35 (53)  1:28:44  
59.   Jari Toivonen Epilän Esa  FIN  21:56:00   51:17 (58)  1:29:08  
60.   Pekka Mänty Hirvensalon Heitto  FIN  21:22:00   54:08 (62)  1:30:54  
61.   Hannu Kortetjärvi Pälkäneen Luja-Lukko  FIN  20:48:00   51:32 (59)  1:32:07  
62.   Seppo Hakala Pälkäneen Luja-Lukko  FIN  21:46:00   54:53 (64)  1:32:08  
63.   Hannu Lammi Helsingin Suunnistajat  FIN  20:52:00   56:28 (66)  1:34:33  
64.   Markku Koskinen Someron Esa  FIN  21:40:00   57:54 (67)  1:37:54  
65.   Ismo Huhtala Yläneen Kiri  FIN  21:24:00   59:11 (70)  1:38:36  
66.   Eero Koskivirta Etelä-Kymen Suunnistajat  FIN  21:28:00   58:27 (68)  1:40:38  
67.   Jouni Hakala Raision Kuula  FIN  21:10:00   1:02:14 (71)  1:43:29  
68.   Rolf Sirviö OK77  FIN  20:54:00   54:47 (63)  1:44:31  
69.   Hannu Peni Kouvolan Suunnistajat  FIN  21:02:00   59:06 (69)  1:51:23  
70.   Kari Ylikoski Tampereen Pyrintö  FIN  21:58:00   52:10 (60)  1:51:54  
71.   Matti Teittinen Hiisirasti  FIN  21:08:00   1:18:22 (73)  1:52:45  
72.   Jari Jurvakainen Suunta Jyväskylä  FIN  20:46:00   1:06:02 (72)  2:00:54  
73.   Jouko Mäkinen Mäntsälän Urheilijat  FIN  21:20:00   48:50 (51)  2:03:49  
   Tommi Granholm Koovee  FIN  20:36:00      DNF  
   Timo Ritakallio Lynx  FIN  20:38:00      DNF  
   Mika Kilpinen Kymin Suunnistajat  FIN  20:56:00      DNS  
   Mikko Viinikainen Espoon Suunta  FIN  21:06:00      DNS  
   Timo Rantala Kaustisen Pohjan-Veikot  FIN  21:30:00      DNS  
   Osmo Viili MS Parma  FIN  21:36:00      DNS  
   Mikko Kuusinen Helsingin Suunnistajat  FIN  22:34:00      DNS  
   Leo Pyymäki Espoon Suunta  FIN  22:48:00      DNS  
   Jyrki Kiviniitty Helsingin Suunnistajat  FIN  22:56:00      DNF  
   Seppo Mäkinen Pellon Ponsi  FIN  23:02:00      DNS  
   Juha Koskinen Vaajakosken Terä  FIN  23:06:00         
   Raino Lampinen Helsingin Suunnistajat  FIN  23:18:00      DNF  
| Form of the results:
Suomi Svenska English