SM-yö Alastarolla

H45

Smart Follow

        Starting time Intermediate
4,1 km
Finish
6,9 km
 
1.   Asmo Vuorenpää Laitilan Jyske  FIN  22:15:00   30:31 (1)  52:46  
2.   Tuomo Haanpää Tampereen Pyrintö  FIN  22:29:00   32:19 (2)  53:01  
3.   Olli Mattila MS Parma  FIN  23:05:00      53:04  
4.   Tomi Kurhinen Rastivarsat  FIN  23:25:00   34:53 (6)  55:22  
5.   Matti Vainionpää Rasti-Kurikka  FIN  22:25:00   34:28 (5)  55:29  
6.   Mika Mannervesi Paimion Rasti  FIN  23:03:00   35:37 (10)  57:06  
7.   Petri Kuusinen Hämeenlinnan Suunnistajat  FIN  22:23:00   36:32 (18)  57:34  
8.   Jari Jaakkola Maarian Mahti  FIN  22:09:00   37:51 (27)  57:54  
9.   Petri Laaksonen Sweden  FIN  22:35:00   35:35 (9)  58:07  
10.   Mika Numminen Urjalan Urheilijat  FIN  22:43:00   36:17 (16)  58:11  
11.   Jyrki Jäppinen OK77  FIN  22:31:00   35:47 (13)  58:21  
12.   Severi Eerola Tampereen Pyrintö  FIN  20:45:00   33:57 (3)  58:28  
13.   Sami Kivilaakso Lynx  FIN  21:59:00   35:41 (11)  58:35  
14.   Pekka Sorjonen Espoon Suunta  FIN  21:43:00   36:41 (20)  58:38  
15.   Jarmo Reiman Angelniemen Ankkuri  FIN  22:21:00   36:31 (17)  59:41  
16.   Markus Kaukonen Espoon Suunta  FIN  23:09:00   37:36 (23)  59:42  
17.   Petri Kotro Kouvolan Suunnistajat  FIN  23:13:00   35:16 (8)  1:00:46  
18.   Esa Kuoppala Rasti-Kurikka  FIN  23:01:00   36:38 (19)  1:00:54  
19.   Vesa Koskinen Hiisirasti  FIN  23:07:00   37:20 (22)  1:01:21  
20.   Antti Granqvist IF Sibbo-Vargarna  FIN  22:37:00   36:03 (14)  1:01:22  
21.   Jarkko Heikkinen Vehkalahden Veikot  FIN  22:49:00   35:43 (12)  1:01:58  
22.   Timo Äijälä Tampereen Pyrintö  FIN  22:19:00   40:11 (33)  1:02:04  
23.   Markku Huostila Lammin Säkiä  FIN  22:13:00   36:10 (15)  1:02:12  
24.   Ari Palo Turun Metsänkävijät  FIN  21:41:00   36:43 (21)  1:02:31  
25.   Mika Rantala Helsingin Suunnistajat  FIN  20:19:00      1:02:36  
26.   Esa Kurki Rasti-Kurikka  FIN  21:31:00   34:53 (6)  1:02:47  
27.   Jörgen Nyman OK Raseborg  FIN  22:05:00   39:35 (30)  1:03:27  
28.   Mikko Yli-Kauppila Hiisirasti  FIN  23:17:00   38:10 (28)  1:03:49  
29.   Pasi Ylä-Oijala Keravan Urheilijat  FIN  22:17:00   40:19 (34)  1:03:55  
30.   Mika Kerkola Suomusjärven Sisu  FIN  22:51:00   40:50 (35)  1:04:11  
31.   Panu Hyvönen SK Pohjantähti  FIN  20:37:00   37:38 (24)  1:04:52  
32.   Pekka Nurminen Kouvolan Suunnistajat  FIN  22:03:00   41:34 (39)  1:05:32  
33.   Heikki Jokinen Lahden Suunnistajat-37  FIN  23:11:00   37:45 (26)  1:05:39  
34.   Panu Haaramo Espoon Suunta  FIN  21:53:00   42:30 (42)  1:05:44  
35.   Timo Parttimaa Angelniemen Ankkuri  FIN  22:27:00   34:21 (4)  1:06:01  
36.   Marko Virta Turun Suunnistajat  FIN  22:01:00   39:50 (31)  1:06:07  
37.   Timo Nurmela Rasti-Kurikka  FIN  22:07:00   42:14 (41)  1:06:17  
38.   Jouni Vidqvist Turun Metsänkävijät  FIN  22:55:00   42:34 (44)  1:06:42  
39.   Jussi Borgenström Hyvinkään Rasti  FIN  22:33:00   39:10 (29)  1:06:52  
40.   Janne Autero Rasti-Nokia  FIN  21:51:00   40:51 (36)  1:08:01  
41.   Markku Nieminen Pälkäneen Luja-Lukko  FIN  21:01:00   40:10 (32)  1:08:06  
42.   Leif Haajanen OK Raseborg  FIN  23:21:00   41:51 (40)  1:09:01  
43.   Teemu Hauhia Rasti-Kurikka  FIN  22:47:00   43:13 (46)  1:09:06  
44.   Juha-Pekka Larmala Espoon Suunta  FIN  22:53:00   41:02 (37)  1:09:09  
45.   Sakari Taskila Leppävaaran Sisu  FIN  22:11:00   48:41 (63)  1:09:56  
46.   Juha Laasanen Laihian Luja  FIN  21:33:00   44:28 (50)  1:09:59  
47.   Hannu Heinilä Rastivarsat  FIN  22:41:00   43:50 (47)  1:10:20  
48.   Tapio Kujala Ylistaron Kilpa-Veljet  FIN  21:27:00   42:32 (43)  1:11:18  
49.   Henrik Palmen Espoon Suunta  FIN  23:23:00   44:36 (51)  1:11:37  
50.   Seppo Konttajärvi Vesaisen Pojat  FIN  21:39:00   44:04 (48)  1:11:43  
51.   Jarmo Aho Pälkäneen Luja-Lukko  FIN  22:39:00   47:57 (61)  1:11:50  
52.   Visa Koponen Perttelin Peikot  FIN  23:15:00   44:22 (49)  1:11:52  
53.   Jukka Suominen Laitilan Jyske  FIN  22:45:00   45:16 (53)  1:11:53  
54.   Jyrki Tuokko Rastivarsat  FIN  20:39:00   41:11 (38)  1:11:57  
55.   Martti Kaksonen Ylistaron Kilpa-Veljet  FIN  20:47:00   46:10 (55)  1:12:57  
56.   Tomas Ray OK77  FIN  21:55:00   43:11 (45)  1:13:16  
57.   Vesa Ruuska Kangasala SK  FIN  22:57:00   46:51 (57)  1:13:18  
58.   Thomas Ekström MS Parma  FIN  23:19:00   37:38 (24)  1:15:51  
59.   Eero Jalonen Hämeenlinnan Suunnistajat  FIN  21:03:00   45:35 (54)  1:16:02  
60.   Patric Östergård IF Sibbo-Vargarna  FIN  20:55:00   44:56 (52)  1:16:44  
61.   Mika Ternola Kangasala SK  FIN  20:35:00   46:10 (55)  1:19:09  
62.   Matti Ilmonen Itä-Päijänteen Rasti  FIN  20:31:00   47:23 (60)  1:19:17  
63.   Tuomo Pulli Lappeen Riento  FIN  20:27:00   49:00 (65)  1:20:02  
64.   Mika Pihala Rasti-Lukko  FIN  20:23:00   49:02 (66)  1:20:13  
65.   Timo Pietikänen Pihkaniskat  FIN  21:19:00   50:20 (68)  1:21:03  
66.   Pekka Jokinen Pälkäneen Luja-Lukko  FIN  20:33:00   47:04 (58)  1:21:16  
67.   Tero Taubert Koovee  FIN  21:25:00   47:05 (59)  1:21:27  
68.   Juha Kiljunen Rastivarsat  FIN  20:15:00   48:41 (63)  1:21:53  
68.   Ari Kauhanen OK77  FIN  21:49:00   51:01 (71)  1:21:53  
70.   Pasi Isokallio Rasti-Nokia  FIN  21:05:00   50:34 (69)  1:22:19  
71.   Kristian Forsman IF Brahe  FIN  21:11:00   50:54 (70)  1:24:51  
72.   Anders Brink Pargas IF  FIN  21:09:00   52:46 (72)  1:26:12  
73.   Kimmo Köyvönen Maarian Mahti  FIN  21:21:00   48:30 (62)  1:27:03  
74.   Pertti Sorri Rastihaukat  FIN  21:15:00   55:06 (78)  1:28:10  
75.   Petri Alvoittu Vihtavuoren Pamaus  FIN  20:43:00   49:43 (67)  1:28:29  
76.   Kimmo Valtonen MS Parma  FIN  20:59:00   58:12 (82)  1:28:41  
77.   Ari Kuusholma Hiisirasti  FIN  20:53:00   56:14 (80)  1:29:07  
78.   Rauno Autio Karkki-Rasti  FIN  22:59:00   54:09 (77)  1:29:16  
79.   Kari Hakuli Keravan Urheilijat  FIN  20:17:00   53:02 (73)  1:29:37  
80.   Timo Lohikainen Rastivarsat  FIN  20:57:00   53:28 (75)  1:30:39  
81.   Jari Valtonen Helsingin Suunnistajat  FIN  20:29:00   55:44 (79)  1:35:28  
82.   Jyrki Kommio Hämeenlinnan Suunnistajat  FIN  21:47:00   1:02:25 (84)  1:36:55  
83.   Jussi Karjalainen Kangasala SK  FIN  20:25:00   53:26 (74)  1:37:52  
84.   Pauli Savela Rajamäen Rykmentti  FIN  21:35:00   53:52 (76)  1:41:32  
84.   Jyrki Kajavalta Turun Suunnistajat  FIN  21:37:00   58:08 (81)  1:41:32  
86.   Markku Ijas Raisu Lumous  FIN  20:41:00   1:04:35 (85)  1:41:44  
87.   Jukka Toivonen Lammin Säkiä  FIN  20:51:00   59:58 (83)  1:44:18  
88.   Petri Hämynen Äänekosken Sarjakuvaseura  FIN  21:29:00   1:08:46 (86)  1:44:29  
89.   Jyrki Piirainen Raisu Lumous  FIN  21:17:00   1:17:59 (88)  2:01:28  
90.   Kasperi Launis Raisu Lumous  FIN  20:21:00   1:14:20 (87)  2:05:45  
91.   Paavo Ritvanen Pihkaniskat  FIN  21:45:00   1:20:16 (89)  2:07:15  
   Timo Pirtilä Kymin Suunnistajat  FIN  20:49:00      DNS  
   Matti Tarkkanen Ulvilan Ura  FIN  21:07:00      DNS  
   Ilpo Pietiläinen SK Pohjantähti  FIN  21:13:00      DNS  
   Anders Lindahl Akilles OK  FIN  21:23:00      DNS  
   Ossi Heikkilä Suunta Jyväskylä  FIN  21:57:00      DNS  
| Form of the results:
Suomi Svenska English